Materiał Partnera

Internet i telewizja w technologii światłowodowej

Internet i telewizja w technologii światłowodowej

Od jakiegoś czasu firmy telekomunikacyjne reklamują swoje usługi dostarczania telewizji i Internetu w technologii światłowodowej. Na czym to polega? Czym różni się od standardowych rozwiązań? Czy każdy może z tego skorzystać?

Stara i nowa technologia

Światłowód i dostarczane nim telewizja i Internet są określane jako nowoczesna technologia. W opozycji do niej jest ta "tradycyjna", która jest póki co najpopularniejszym rozwiązaniem. Polega ona na tym, że Internet (a także telefon stacjonarny) dostarczane są do domu klienta wieloparowym kablem telefoniczny. Z kolei telewizja jest ściągana z satelity (lub w ograniczonym zakresie i coraz rzadszych przypadkach także naziemna, prowadzona kablami). Trochę "młodszym" sposobem na dostarczenie Internetu jest LTE, czyli z wież transmisyjnych.

Stare metody są awaryjne. Wystarczy większa burza, nawałnica, śnieżyca, a nawet doskwierające upały i mamy problem z zacinającym się Internetem i przerywanym sygnałem telewizyjnym. W tym pierwszym zakresie także podłączenie wielu użytkowników do jednej sieci sprawia, że znacząco ona zwalnia.

Te problemy nie pojawiają się przy technologii światłowodowej, dostarczanych przez firmy telekomunikacyjne, takie jak ComNet Internet. Warto przemyśleć zmianę po zapoznaniu się z jej zaletami.

Światłowód - co to jest?

Światłowód jest falowodem przewodzącym fale elektromagnetyczne. Dzięki niemu bez strat można przesyłać bardzo duże transmisje danych. Dla porównania tradycyjna technologia pozwala na przesyłanie około 8-10 MB/s, a światłowód to nawet 1000 Mb/s. Wiąże się to z dużymi zmianami w odbiorze i funkcjonowaniu technologii cyfrowych. Jest to szczególnie przydatne przy ich łączeniu - na przykład telewizora z dostępem do Internetu. Świetnie sprawdza się też przy monitoringu przez Internet.

Zalety i przewagi telewizji i Internetu światłowodowego

Internet i telewizja dostarczane światłowodem mają bardzo wiele zalet, których nie uświadczymy przy tradycyjnym prowadzeniu mediów po kablu. Należy do nich między innymi bezawaryjność. Ma to związek z tym, że na drodze między dostawcą a odbiorcą nie znajdują się żadne inne pośredniczące urządzenia. To właśnie one są najbardziej narażone na warunki atmosferyczne w przypadku tradycyjnych technologii. Dzięki temu możemy korzystać z Internetu i telewizji nawet przy bardzo niekorzystnej pogodzie.

Inną zaletą jest wspomniana prędkość, która przekłada się na jakość odtwarzanego video i audio. Im więcej danych możemy odebrać, tym lepiej będzie wyglądał film oglądany przez nas przez Internet. Światłowód doskonale będzie też więc współpracował z obrazami w technologii 4K.

Do zalet tego rozwiązania należy też to że wiele osób może korzystać z jednej sieci równocześnie, bez strat dla jakości połączenia. Przy tradycyjnej technologii jeden komputer podłączony do gry online potrafi bardzo obciążyć połączenie. W przypadku technologii światłowodowej nie ma to znaczenia.

Opracowanie:
Morawica, Kielecka 38
tel. 41 373 26 36
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz