Artykuł sponsorowany

Inter Lex: czym jest stalking i jak się przed nim bronić?

Inter Lex: czym jest stalking i jak się przed nim bronić?

Stalking to uporczywe nękanie i prześladowanie, które wzbudza uzasadnione poczucie zagrożenia lub istotnie narusza prywatność drugiej osoby. Adwokat z Inter Lex wyjaśnia, że spektrum zachowań składających się na stalking jest niezwykle szerokie i może obejmować zarówno śledzenie podglądanie i obserwację miejsca zamieszkania, jak i wysyłanie wiadomości, natrętne telefony czy stosowanie szantażu emocjonalnego.

Stalking – co kryje się pod tym pojęciem i jak rozpoznać prześladowcę?

Elementami stalkingu mogą być zarówno czynności zgodne z prawem, takie jak wysyłanie wiadomości tekstowych czy wykonywanie telefonów, jak i czyny zabronione, np. włamanie się do mieszkania lub kierowanie gróźb. Adwokat z Kancelarii Inter Lex zauważa, że podstawą do złożenia zawiadomienia o popełnienia przestępstwa stalkingu jest nieustępliwość działań sprawcy. Uwaga! Pojęcie stalkingu obejmuje także podszywanie się pod inną osobą (wykorzystanie jej wizerunku) w celu wyrządzenia szkody osobistej lub majątkowej.

Stalking – co grozi za prześladowanie i jak udowodnić uporczywe nękanie?

Jak wskazuje adwokat z Kancelarii Inter Lex, stalking zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat trzech. Jeżeli wskutek zachowań stalkera ofiara popełni samobójstwo lub targnie się na własne życie, przestępstwo będzie zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do lat dziesięciu. Jeżeli padłeś ofiarą stalkera, masz poczucie zagrożenia lub naruszenia prywatności, rozważ wejście na drogę sądową. Aby sprawa trafiła do sądu, musisz zgłosić się na policję lub do prokuratury i złożyć wniosek o ściganie sprawcy. Oprócz zeznań pokrzywdzonego i świadków bardzo ważną rolę odgrywają dowody, takie jak wydruku wiadomości tekstowych, nagrania z monitoringu czy zrzuty ekranu z mediów społecznościowych. W przypadku naruszenia dóbr osobistych adwokat z Inter Lex pomoże Ci wystąpić do sądu cywilnego z żądaniem zadośćuczynienia pieniężnego. Walcz o swoje prawa i nie daj się zastraszyć!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz