Materiał Partnera

Inteligentne zarządzanie energią w domu – jakie systemy warto wziąć pod uwagę?

Inteligentne zarządzanie energią w domu – jakie systemy warto wziąć pod uwagę?
Komfortowe użytkowanie domu jedno- lub wielorodzinnego uzależnione jest od wdrożonych w nim systemów odpowiadających za generowanie energii i zarządzanie nią. Odpowiednia wydajność w połączeniu z ekonomicznym działaniem sprawia, że ogrzewanie budynku i zasilanie urządzeń znajdujących się w nim jest ekologiczne i tanie. Jakie zatem systemy warto wziąć pod uwagę?

Możliwości dzięki centralnemu ogrzewaniu

Obecnie najpopularniejszą metodą rozprowadzania ciepła po budynkach mieszkalnych jest system centralnego ogrzewania. Dzięki niemu możliwe jest zastosowanie dodatkowych możliwości, do których zalicza się chociażby ogrzewanie podłogowe. Ukrycie pod panelami czy glazurą specjalnie przygotowanych przewodów rozprowadzających energię cieplną po pomieszczeniach to rozwiązanie gwarantujące szybkie uzyskiwanie optymalnych temperatur we wnętrzach. Ogrzewanie podłogowe jest znacznie wydajniejsze od tradycyjnych grzejników, a dodatkowo zdrowsze dla osób cierpiących na rozmaite alergie.

Ciepło rozchodzi się bowiem od dołu i jest efektywnie rozprowadzane na całej powierzchni pomieszczenia, dzięki czemu kurz nie unosi się w powietrzu i tym samym nie powoduje reakcji uczuleniowych. Pod uwagę warto wziąć także efektywność ogrzewania podłogowego. Jest ono rozwiązaniem oszczędnym, o ile zostanie właściwie wykonane. Z tego względu należy jego montaż powierzyć specjalistom, takim jak np. firma Instal-Sanit. Może się ona zająć zarówno instalacją centralnego ogrzewania, jak i ogrzewania podłogowego oraz innych systemów umożliwiających inteligentne zarządzanie energią w domu – jakich jeszcze?

Rozwiązania przyjazne środowisku

Energię można pozyskiwać w sposób ekologiczny, co jest obecnie jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy budowie inteligentnych domów. Są one wyposażane dodatkowo w kolektory słoneczne, dzięki którym możliwe jest wygenerowanie zasilania dla wielu urządzeń domowych. Energia pobierana z promieniowania słonecznego jest całkowicie bezpłatna i dodatkowo nie wymaga stosowania paliw emitujących szkodliwe gazy do atmosfery.

Ciekawym rozwiązaniem w zakresie inteligentnego zarządzania energią w domu są też pompy ciepła. Pozyskują one energię z powietrza lub gruntu, dbając o rozprowadzenie ciepła po wszystkich pomieszczeniach w domu. Warto uwzględnić też odkurzacze centralne, dzięki którym utrzymanie porządku jest o wiele prostsze. Należy przy tym pamiętać, że takie odkurzacze oczyszczają nie tylko podłoże, ale też powietrze. Wdrożenie wymienionych systemów do budynków mieszkalnych sprawia, że stają się one nie tylko bardziej funkcjonalne, ale przede wszystkim zdrowsze dla użytkowników i przyjazne dla środowiska.

Opracowanie:
Paniówki, Gliwicka 2
tel. 32 238 67 92
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz