Artykuł sponsorowany

Inteligentne budynki biurowe, publiczne i gospodarcze

Inteligentne budynki biurowe, publiczne i gospodarcze

System Inteligentnych Budynków, znany z angielskiej nazwy pod skrótem BMS, jest wdrażany w różnego rodzaju budynkach biurowych, gospodarczych, przeznaczenia publicznego, a także handlowego, w celu nie tylko zapewnienia mu odpowiedniego bezpieczeństwa np. przeciwpożarowego, czy antywłamaniowego, ale także, aby optymalizować wykorzystanie energii. Tego typy wdrożenia, są bowiem bardzo ekologiczne, a odpowiednie zaprogramowanie, pozwala zarządzać wieloma sieciami obiektu.

Na co składa się system Inteligentnego Budynku?

System BMS pozwala na zarządzanie, kalibrowanie i zdalne sterowanie między innymi siecią teleinformatyczną, instalacją oświetleniową, siecią grzewczą, wentylacją i klimatyzacją, systemami alarmowymi i monitoringiem, systemem przeciwpożarowym, systemem zasilania, systemem kontroli dostępu, czy też systemem odpowiadającym za zarządzanie wykorzystaniem energią odnawialną z własnych źródeł. Warto przy tym wiedzieć, że zakres zautomatyzowania danego obiektu zależy zawsze od jego zarządców i może dzisiaj dotyczyć np. tylko oszczędnego użytkowania energią świetlną wewnętrzną oraz zewnętrzną, która będzie zmieniała swoje natężenie w zależności od pogody, pory dnia, czy też stanu obecności osób w pomieszczeniach.

Istotne przy tym jest to, aby dany system idealnie współgrał z całą siecią elektryczną, zabezpieczoną przeciw przepięciom, czy wyładowaniom atmosferycznym, oraz aby był w odpowiedni sposób zaprogramowany. Do tego bardzo potrzebna jest szeroka wiedza instalatorska, którą dzisiaj ujęta w nowoczesnych ramach dziedzinowych, pozwala na tworzenie instalacji bardzo wydajnych oraz energooszczędnych. Często budowanie sieci elektrycznej w budynku, a następnie wdrażanie systemu BMS, jest oparte o wyznaczniki ujęte w świadectwach energetycznych. To między innymi na podstawie takich dokumentów, swoją pracę wykonuje firma PHU Dorex Zbigniewa Szarowskiego, która w Sieradzu świadczy usługi montażowe, serwisowe i doradcze w zakresie instalacji elektrycznych.

Zabezpieczenia w formie telewizji przemysłowej

Wdrożenia systemy BMS w budynkach przedsiębiorstwa, galerii handlowej, urzędu, szkoły, czy biur korporacyjnych i większych sklepów, jest bardzo opłacalne ze względu na uzyskiwane oszczędności eksploatacyjne. Niekiedy jednak zarządy danych obiektów decydują się na sam system telewizji przemysłowej wraz z czujnikami oraz alarmami, który również musi opierać się o założenia Inteligentnego Budynku. CCTV musi wyróżniać się swoim wysokim zautomatyzowaniem, pozwalającym m.in. dzisiaj na pozostawianie danych przestrzeni bez fizycznej opieki ludzi. Wielokrotnie odpowiednio wdrożony system telewizji przemysłowej, umożliwia zdalne kontrolowanie obiektu, przez zewnętrzne firmy ochroniarskie, które uzyskają do sieci odpowiednie dane autoryzacje. Podstawowym zadaniem, jest jednak w takim wypadku odpowiedni montaż monitoringu, który musi wyróżniać się swoją jakością obrazu, a czasem także dźwięku, a także musi zostać idealnie rozmieszczony w budynku. Najlepsze firmy instalatorskie, wiedzą w jakich punktach umieszczać kamery, aby zapewniały największy zasięg kontroli, a także, aby odstraszały potencjalnych włamywaczy. Ważne są również zabezpieczenia, które nie pozwolą na uszkodzenia monitoringu – czasem tworzy się dla nich osobnie zasilaną, dodatkową sieć elektryczną!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz