Artykuł sponsorowany

Inteligentna elektryka w domu

Inteligentna elektryka w domu

Przy budowie domu jednorodzinnego warto szczególną uwagę zwrócić na instalację elektryczną. Dzisiaj standardem są wieloobwodowe sieci bezpuszkowe, które można przystosować m.in. do ważnego rozwiązania KNX. Nowszej generacji instalacje pozwalają przy tym na pełne zarządzanie przepływem energii i jej odbiornikami, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa oraz energooszczędności.

Instalacje bezpuszkowe

Jedną z cech nowoczesnych instalacji elektrycznych jest to, że tworzone są one w wersjach bezpuszkowych. Co to oznacza? Głównie to, że instalacja jest znacznie uproszczona i zajmuje mniej miejsca w ścianach. Przewody końcowe nie są umieszczane w specjalnych ściennych puszkach, co ułatwia montaż sieci wewnętrznej oraz zapewnia jej poprawioną estetykę. Wielokrotnie taka instalacja jest również bardziej żywotna i mniej awaryjna. W tego typu sieci elektrycznej wszelkie niezbędne łączenia przewodów wykonuje się zatem wyłącznie w puszkach instalacyjnych pod osprzętem, pod łącznikami i gniazdami wtyczkowymi. O szczegóły pytaj elektryka Łukasza Lipskiego, który świadczy bardzo szerokie usługi elektroinstalacyjne dla klientów indywidualnych.

Wiele obwodów i gniazd

Największy błąd przy projektowaniu elektryki dla domu? Zbyt mała ilość obwodów oraz gniazd. Dzisiaj prawdziwym standardem jest tworzenie wieloobwodowych instalacji, które pozwolą zabezpieczyć nasze urządzenia przed awarią. Lodówka, kuchenka elektryczna, telewizor czy podgrzewacz wody elektryczny, powinny posiadać własne wyodrębnione obwody. W przypadku spięcia nie spowoduje to całościowej awarii elektryki w domu, ale tylko jednego układu.

Jeśli chodzi zaś o gniazda elektryczne warto wiedzieć, że obecnie w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka powinno ich być nawet po kilkanaście. Miejsca ich montażu muszą być dostosowane do planów wykończenia wnętrz oraz meblowania. Czasy przedłużaczy i nieestetycznych kabli się już powoli kończą, również dzięki gniazdom specjalistycznym w ścianach – USB, TV SAT itp.

Standard KNX lub pokrewny

Kolejną cechą instalacji elektrycznej, którą można nazwać inteligentną jest to, że jest ona wykonana w standardzie KNX lub pokrewnym. Dotyczy on sieci, która zapewnia prostą i nieprzerwaną komunikację między wszystkimi odbiornikami energii elektrycznej w domu. Dzięki wielu czujnikom, sterownikom i programatorom można zatem w prosty sposób stworzyć w oparciu o standard KNX system SmartHome pozwalający zarządzać komfortem oraz energochłonnością obiektu. Wszystko to przy udziale sieci LAN lub Ethernet, co zapewnia zdalne połączenie przez tablet, smartfon czy laptop.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz