Artykuł sponsorowany

Integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna

Termin integracja sensoryczna określa prawidłową organizację wrażeń sensorycznych, czyli bodźców napływających przez receptory. Oznacza to, że mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów: wzroku, słuchu, równowagi, dotyku, czucia dokonuje ich rozpoznania, segregowania i interpretacji oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Na tej podstawie mózg tworzy odpowiednią do sytuacji reakcję nazywaną adaptacyjną.

Kiedy potrzebna

Jeśli pojawią się problemy z nauką, zachowaniem, koncentracją, czy koordynacją, jeżeli zaniepokoją nas jakieś zachowania dziecka, warto udać się do specjalisty, który doradzi, jak ćwiczyć z dzieckiem w domu, bądź zaproponuje terapię.


Proces powstawania integracji sensorycznej rozpoczyna się już w okresie płodowym. Jednak najintensywniej przebiega w pierwszych 3 latach życia dziecka i trwa do około 7 roku życia. Dzięki integracji sensorycznej możemy prawidłowo odbierać oraz interpretować bodźce zmysłowe.

Rodzaje zaburzeń integracji sensorycznej:

  • nadwrażliwość na bodźce,

  • zbyt mała wrażliwość bodźce,

  • problemy z równowagą,

  • agresja,

  • ruchliwość,

  • opóźnienie w rozwoju zdolności ruchowych,

  • wybredność w jedzeniu

Nadwrażliwość na bodźce

Jeśli dziecko unika fizycznej bliskości i dotyku, lubi nosić tylko specyficzne rodzaje ubrań, przeszkadzają mu metki, nie lubi brudzić się klejem i farbami, nie lubi obcinać paznokci, czesać się i myć zębów, w głośnych miejscach staje się marudne, czy poddenerwowane, źle reaguje na głośne dźwięki, np. muzyki, odkurzacza są to objawy nadwrażliwości na bodźce, czyli zaburzenia integracji sensorycznej.

Zbyt mała wrażliwość bodźce

Zaniepokoiło Cię ignorowanie przez dziecko zadrapań, czy siniaków spowodowanych upadkiem, kolorując, bardzo mocno dociska kredkę, poszukuje głośnych dźwięków, lubi być mocno przytulane, lub samo mocno przytula to jest to objaw niedowrażliwości. Niestety część rodziców uważa wtedy dziecko za dzielne i przytulaśne, nie widząc konieczności zmiany tego stanu.

Problemy z równowagą

Objaw braku równowagi to problem, który bardzo niepokoi rodziców, ponieważ utrudnia funkcjonowanie pociechy. Dziecko ma oprócz słabej równowagi ma kłopoty ze swobodnym poruszaniem się, często upada lub się potyka, idąc po pokoju obija się o meble.

Agresja

Przykrym objawem zaburzenia integracji sensorycznej jest agresja. Dziecko łatwo wpada we frustrację, reaguje agresją na przytłoczenie odbieranymi bodźcami.

Ruchliwość

Jeśli dziecko jest w ciągłym ruchu i wszędzie go pełno, cały czas trzyma coś w rączkach i tym porusza, trudno mu się skoncentrować, łatwo się rozprasza to konieczne są ćwiczenia ze specjalistą.

Opóźnienie w rozwoju zdolności ruchowych

Dziecko ma problemy z samodzielnym zapinaniem guzików, sznurowaniem butów, ma trudność uczeniu się nowych umiejętności ruchowych, niepoprawnie trzyma ołówek, sztućce czy nożyczki, niepewnie wchodzi lub schodzi po schodach, ma kłopoty z wycinaniem, rysowaniem po śladzie to rodzic powinien reagować jak najszybciej, gdyż problem można rozwiązać, bez skazywania dziecka na miano niepełnosprawnego, czy upośledzonego.

Wybredność w jedzeniu

Niejadek to również dziecko z zaburzeniem integracji sensorycznej. Unika nowych smaków, jest wybredne pod względem konsystencji spożywanych pokarmów, ma tendencję do wypychania sobie ust jedzeniem to potrzebuje zamiast krzyków i wmuszania jedzenia odpowiedniej terapii.

Zaburzenia integracji sensorycznej nie mijają samoczynnie. Dlatego w sytuacji, gdy rodzice zaobserwują u swojego dziecka objawy nieprawidłowej pracy układu nerwowego, powinni udać się do specjalisty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz