Artykuł sponsorowany

Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego - wszystko co należy o niej wiedzieć

Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego - wszystko co należy o niej wiedzieć

Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa należy opracować dla budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz firmowych. Kto jest odpowiedzialny za przygotowanie instrukcji i jej prawidłowe wdrożenie? Jakie informacje, ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa pożarowego, zawiera ten dokument? Dowiesz się tego wszystkiego po lekturze niniejszego tekstu.

Czym jest Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego i kiedy należy ją wdrożyć?

Pojęcie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego zostało wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Zgodnie z nim dokument ten musi dostarczać informacji na temat:

  • warunków ochrony przeciwpożarowej,
  • wyposażenia obiektu w systemy przeciwpożarowe i gaśnice,
  • konserwacji i przeglądów technicznych systemów przeciwpożarowych i gaśnic,
  • zasad postępowania w sytuacji wystąpienia pożaru w budynku,
  • metod zabezpieczenia miejsc pracy o podwyższonym ryzyku pożarowym,
  • metod ewakuacji,
  • sposobu zapoznania użytkowników obiektu z Instrukcją,
  • podziału obowiązków związanych z ochroną przeciwpożarową,
  • planu obiektu,
  • osoby opracowującej instrukcję.

Dokument składa się więc z trzech części: opisowej, graficznej (w tym plan budynku, czy rozmieszczenia gaśnic) oraz załączników (w  tym oświadczenia o zapoznaniu się z opracowaniem).

Jak wyjaśniają specjaliści nowotarskiej firmy Instalpoż - Instrukcję Bezpieczeństwa Przeciwpożarowego, zgodnie z obowiązującymi przepisami należy wdrożyć dla budynków o kubaturze większej niż 1000 m3, dla budynków o kubaturze powyżej 1500 m3,jeśli służą utrzymaniu zwierząt gospodarskich, jeśli powierzchnia strefy pożarowej jest większa niż 1000 m3.

Warto również dodać, że dokument ten nie jest opracowywany jednokrotnie, by służyć danemu budynkowi przez cały okres jego istnienia. Należy ją regularnie co 2 lata aktualizować, jeśli nie zmienia się sposób jego użytkowania. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, wówczas konieczne jest wcześniejsze wprowadzenie zmian dotyczących ochrony przeciwpożarowej.


Kto jest odpowiedzialny za sporządzenie i wdrożenie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego?

Stworzenie i wdrożenie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego jest obowiązkiem albo właściciela, albo zarządcy, albo użytkowników budynku. Nie oznacza to, że wskazane osoby mają opracować treść dokumentu. Tym bardziej że nie mają one odpowiedniej wiedzy oraz kwalifikacji w tym zakresie. W praktyce więc robi to inspektor ochrony przeciwpożarowej, technik pożarnictwa, a niekiedy sam pracodawca.

Usługa ta może być zrealizowana także w ramach outsourcingu. Nie ma co do tego przeciwwskazań. Ważne jednak jest, by korzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów, którzy przygotują Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego odpowiednią do budynku i zgodnie z przepisami prawa, w tym z wymaganiami stawianymi przez Państwową Straż Pożarną.

Bez względu na to, kto ostatecznie opracuje dokument, musi on zostać przekazany do lokalnej Straży Pożarnej. Dzięki temu w razie wybuchu pożaru będzie ona miała dokładny plan obiektu, ale i szereg informacji na temat przebiegu ewakuacji, czy obecnych na miejscu systemów umożliwiających ugaszenie ognia i zapobiegających jego rozprzestrzenianiu.

Opracowanie:
Nowy Targ, Wojska Polskiego 10 lok. 7
tel. 500 689 047
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz