Artykuł sponsorowany

Instrastat – czym jest i kto powinien go używać?

Instrastat – czym jest i kto powinien go używać?

Chociaż wymiana handlowa pomiędzy krajami Unii Europejskiej traktowana jest jak ta krajowa (jeśli wziąć pod uwagę na przykład obciążenia celne), to konieczne jest jej ewidencjonowanie. Nie ma ono jednak związku z samymi czynnościami celnymi, a formułowaniem statystyk mających na celu ustalenie stanu transakcji wewnątrz wspólnoty. Odpowiednią deklarację składamy poprzez specjalnie dedykowany temu system – Instrastat. W jego obsłudze może nam pomóc agencja celna.

Czym dokładnie jest Instrastat?

Zanim przejdziemy do pierwszych czynności związanych z koniecznością sporządzenia i dostarczenia deklaracji Instrastat, dobrze jest zebrać informacje na temat tego systemu. Instrastat to typ wewnątrzunijnego systemu statystycznego. Umożliwia on przede wszystkim zbieranie informacji na temat transakcji międzypaństwowych dokonywanych wewnątrz Unii Europejskiej. W związku z tym, że handel tego typu jest co do zasady traktowany na równi z handlem krajowym, urzędy nie mają od pewnego czasu dostępu do tego typu danych. Deklaracje, które składamy za pośrednictwem systemu Instrastat są dwie: Instrastat‐Wywóz oraz Instrastat–Przywóz. W ich wypełnieniu może nam pomóc agencja celna, taka jak agencja InterCło. Jej wsparcie może okazać się niezbędne, gdy prowadzimy szeroko zakrojone operacje handlowe związane z importem i eksportem zagranicznym. Agencja celna jest tutaj niczym biuro rachunkowe – udzielamy jej pełnomocnictwa do kontaktowania się w naszym imieniu z urzędem celnym oraz innymi podobnymi podmiotami.

Podmioty objęte przez system Instrastat

Nie wszyscy przedsiębiorcy zajmujący się transakcjami wewnątrzwspólnotowymi objęci są koniecznością wypełniania deklaracji Instrastat. Przepisy mówią jasno: obowiązek ten ciąży na tych osobach fizycznych bądź prawnych (a także na jednostkach organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej), które są podatnikami VAT. Konieczne jest także przekroczenie ustalonych na dany rok podatkowy progów ustalanych rokrocznie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli nie spełniamy tych wymagań, nie będziemy mieli żadnej styczności z systemem Instrastat. Istnieją dwa typy progów – podstawowe oraz szczegółowe. Ich przekroczenie ma różne konsekwencje. Jeśli chodzi o te pierwsze, wystarczy, że w stosownej deklaracji podamy ogólne informacje na temat swoich transakcji. Przekroczenie progów szczegółowych wymaga uzupełnienia deklaracji o dodatkowe dane. By poprawnie ją wypełnić, najlepiej jest rozpocząć długofalową współpracę z renomowaną agencją celną. Papierkową robotę będziemy mieli wówczas za sobą, koncentrując się na czynnościach związanych z naszą działalnością gospodarczą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz