Artykuł sponsorowany

Instalacje strukturalne – czym są i o czym przy ich tworzeniu pamiętać muszą specjaliści z firmy Elis Robert Bartoszcze?

Instalacje strukturalne – czym są i o czym przy ich tworzeniu pamiętać muszą specjaliści z firmy Elis Robert Bartoszcze?

Wszechobecne sieci i systemy teleinformatyczne na stałe wpisały się w naszą codzienność i nie sposób obecnie wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka bez korzystania z takich rozwiązań. Nie należy jednak zapominać, jak wiele elementów umożliwia komfortowe i sprawne działanie tego typu sieci, przy czym w wielu przypadkach jednym z ich ważniejszych składników są tzw. instalacje strukturalne, tworzone przez firmy takie jak Elis Robert Bartoszcze.

Czym są instalacje strukturalne tworzone przez fachowców z firmy Elis Robert Bartoszcze?

O tym, jak ważne we współczesnym świecie są rozwiązania z zakresu teleinformatyki nie trzeba nikogo przekonywać. Nie każdy jednak wie, że w wielu przypadkach u podstaw prawidłowego działania systemów internetowych lub telekomunikacyjnych w domu lub firmie, leżą sieci strukturalne, których projektowaniem i tworzeniem zajmują się wyspecjalizowane w tym zakresie firmy, takie jak Elis Robert Bartoszcze. Warto zatem wiedzieć, że jak mówi ekspert z firmy Elis –

Instalacje strukturalne to bardzo często element niezbędny przy tworzeniu w domach, biurach lub budynkach użyteczności publicznej, sieci komputerowych, telefonicznych, telekomunikacyjnych, sieci monitoringu, systemów alarmowych itp. Nie należy przy tym zapominać, że sieci strukturalne to pasywna infrastruktura kablowa (nie ingerująca w sygnał, a jedynie mogąca go transportować) niezależna od specyficznych zastosowań całej infrastruktury. W związku z tym sieć strukturalna stanowi system okablowania telekomunikacyjnego, umożliwiający realizację określonej konfiguracji połączeń na miarę aktualnych potrzeb, ale z możliwością przyszłej rozbudowy i rekonfiguracji. Jest to zatem uniwersalne rozwiązanie dla wielu zastosowań, pozwalające na zaspokojenie zróżnicowanych potrzeb komunikacyjnych wewnątrz budynku, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości wykorzystywanego okablowania oraz dodatkowego osprzętu.

Jakie elementy wchodzą w skład instalacji strukturalnej tworzonej przez firmę Elis?

Podczas tworzenia instalacji strukturalnej fachowcy z firmy Elis mają do dyspozycji szereg komponentów, przy czym do podstawowych zaliczyć należy:

  • okablowanie pionowe – które, jak sama nazwa wskazuje, prowadzone jest w pionach budynków i ma za zadanie łączenie poszczególnych pięter, przy czym nie zawsze występuje ono w sieci strukturalnej (gdy jest brak poszczególnych kondygnacji lub gdy nie ma potrzeby ich łączenia okablowaniem strukturalnym),

  • okablowanie poziome - łączy punkty abonenckie, czyli gniazdka sieciowe (zazwyczaj gniazdka parzyste typu RJ-45), z punktem dystrybucyjnym umieszczonym na danej kondygnacji budynku,

  • punkt rozdzielczy (dystrybucyjny) - centralny punkt w topologii gwiazdy, najczęściej powiązany z pewnym stopniem filtrowania ruchu sieciowego, w którym zbiega się okablowanie z wybranego segmentu danej sieci,

  • gniazda abonenckie (zazwyczaj typu RJ-45) - umożliwiają podłączenie danego sprzętu do sieci strukturalnej,

  • połączenie systemowe – miejsce łączenia okablowania strukturalnego z systemami komputerowymi,

  • połączenie międzybudynkowe (opcjonalnie) – nazywane niekiedy okablowaniem kampusowym, służy do łączenia segmentów sieci, które są umieszczone w różnych budynkach.

Nie należy przy tym zapominać, że fachowcy z firmy Elis, tworząc okablowanie strukturalne mają do dyspozycji różnego rodzaju przewody, takie jak np. kable koncentryczne, skrętki lub światłowody.

Instalacje strukturalne projektowane i wykonywane przez specjalistów z firmy Elis, to niezwykle popularne rozwiązanie, po które sięgają zarówno firmy i instytucje, jak osoby prywatne. Jest to bowiem instalacja, które umożliwia podłączenie do niej praktycznie każdego urządzenia komputerowego, np. terminala, drukarki, komputera, telefonu itp. oraz dalsze jej rozbudowanie i rekonfigurację systemu. Dodatkowo istnieje tu możliwość tworzenia segmentów sieci, obejmujących wybrane powierzchnie budynku lub obejmujące całą jego powierzchnię, zaś w przypadku, gdy zajdzie potrzeba przeniesienia stanowiska komputerowego do innego pomieszczenia, nie zaburza to pracy całego systemu komputerowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz