Artykuł sponsorowany

Instalacje LPG w aucie – czy warto w nie inwestować?

Instalacje LPG w aucie – czy warto w nie inwestować?

Wiele pojazdów wystawionych na sprzedaż posiada dwa źródła zasilania: benzynę i LPG. Gazowe instalacje są bardzo chętnie montowane zarówno w starszych, jak i nowszych modelach samochodów. Warsztaty zajmujące się montażem samochodowego LPG wybierają bowiem dla danej marki i modelu auta odpowiednią generację instalacji. Niezależnie od tego, czy są to starsze rozwiązania, czy najnowsze technologiczne osiągnięcia, jazda samochodem na gaz jest tania i proekologiczna.

Uniwersalne zastosowanie i błyskawiczny montaż

Instalacje LPG są dostępne niemalże dla każdego samochodu osobowego i dostawczego. Wystarczy dla danego modelu przygotować odpowiedni w swojej generacji podzespół. Obecnie najwyższą technologią jest generacja piąta oparta o tzw. wtrysk sekwencyjny. W instalacji tej gaz wtryskiwany jest w postaci ciekłej, a nie lotnej. Rozwiązuje to problem obniżonej sprawności instalacji w czasie zimy.

Niezależnie jednak od tego, jaką generację zaproponuje warsztat samochodowy dla danego auta, przygotuje on dwa zestawy różnych elementów, które są wymagane do montażu. Są nimi:

  • urządzenia do magazynowania gazu – zbiornik oraz jego armatura,
  • zespoły elementów montowanych w komorze silnika – również czujniki i sterowniki.

Sam montaż jest zaś stosunkowo szybki. Najczęściej samochód musi pozostać w warsztacie od 1 do 3 dni. W tym czasie mechanicy przeprowadzą nie tylko montaż, ale ważne testy szczelności oraz sprawności. Tak działa pracownia AUTO NA GAZ z Przemyśla, która jest autoryzowanym serwisem renomowanej marki STAG. Firma ta oferuje jedne z najlepszych systemów LPG dla aut w kraju.

Oszczędność w eksploatacji

Oszczędność wykorzystywania LPG wiąże się zarówno z niskimi kosztami paliwa, jak i brakiem konieczności wydawania sporych pieniędzy na konserwację czy regenerację podzespołów. Wybierając np. równie popularne auta dieslowe, trzeba się np. liczyć z wypalaniem filtrów cząstek stałych czy nawet z zakupem nowego podzespołu. Przy instalacji LPG problem ten jest wyeliminowany. Jedynym obowiązkiem jest regularny przegląd u serwisanta w ramach gwarancji, a także coroczne badanie w SKP.

Jeśli chodzi o koszty paliwa, warto wiedzieć, że użytkowanie pojazdu na gaz może zagwarantować 40% niższe wydatki niż w przypadku aut benzynowych. Przede wszystkim wynika to z ceny benzyny, która jest dwukrotnie wyższa od LPG. Na 100 przejechanych kilometrów samochód w uogólnieniu spala około 10 litrów benzyny. Auta na gaz około 12 litrów LPG. Łatwo zatem policzyć opłacalność, która jest olbrzymia. Jeśli kierowca często wyrusza w dłuższe trasy (miesięczny przebieg od 2 do 3 tys. kilometrów), liczyć może na miesięczne oszczędności w wysokości 500 złotych. Inwestycja w instalację zwraca się zatem w kilka miesięcy.

Bezpieczeństwo oraz proekologiczność

Instalacje LPG uzyskały w testach bardzo wysokie klasy bezpieczeństwa. Przyznano im również wymagane homologacje. Nie ma zatem obawy, iż gaz w samochodzie stanie się dla jego użytkownika niebezpieczny. Niebezpieczeństwo nie grozi również środowisku naturalnemu. Produkty spalania LPG są nieznacznie obciążające dla ekosystemu. W porównaniu do spalania benzyny nie zalicza się do nich siarczanów, ołowianów oraz benzenów.

Dodatkowo warto wspomnieć o prostym recyklingu instalacji LPG, która bądź co bądź jest mało awaryjna i potrafi współpracować z kierowcą bez zarzutu przez wiele lat od montażu. Tym wyróżniają się technologie marki STAG. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz