Artykuł sponsorowany

Instalacje elektryczne – kable instalacyjne i przewody

Instalacje elektryczne – kable instalacyjne i przewody

Wykonanie poprawnej instalacji elektrycznej wymaga wykorzystania wielu różnych elementów. Najlepiej zaopatrywać się w nie w specjalistycznych hurtowniach elektrycznych, które dokładnie znają rynkowe nowinki techniczne, co pozwala na dystrybuowanie najlepszych jakościowo produktów. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie kable instalacyjne i przewody – poznaj ich specyfikację.

Zakup elementów

Najlepsze firmy zajmujące się montażem na i podtynkowym instalacji elektrycznych zaopatrują się w hurtowniach elektrycznych takich jak F.H. Volt. To właśni one oferują bowiem szeroki zakres oświetlenia i osprzętu, a także elementów automatyki i elektroniki. Instalacja elektryczna zawsze musi składać się z najlepszych gatunkowo elementów, bo to od ich jakości, a także od poprawnego montażu, zależy czy będzie ona umożliwiała bezpieczne eksploatowanie bez konieczności napraw. Firmy montażowe muszą zatem bacznie przeanalizować produkty konkretnego dostawcy, wybierając odpowiednie rozdzielnie (rozdzielnice izolacyjne, rozdzielnice metalowe, skrzynki zabezpieczające), osprzęt elektroinstalacyjny (gniazda, wtyczki, kanały, listwy, przełączniki i włączniki), oprawy (oprawy zewnętrzne sodowe, zewnętrzne metalohalogenkowe, czy wewnętrzne świetlówkowe), kable i przewody, a także aparaturę (przekaźniki, przekładniki i programatory, przyciski, dzwonki, styczniki, czy transformatory) pod budżet klienta.

Oznaczenie kabli instalacyjnych

W przypadku wyboru kabli instalacyjnych należy szczególnie zwrócić uwagę na ich oznaczenia: oznaczenie powłok zewnętrznych, oznaczenia materiału izolacji, oznaczenia osłony, czy oznaczenia liczbowe. To one mają na celu rozpoznanie takich wyznaczników jak liczba żył i ich wskaźnik przekroju. Wszystkie wymienione oznaczenia są ważne do poprawnego projektowania instalacji elektrycznej. Niesamowicie ważne jest również określenie rodzaju kabli. Najlepsze hurtownie z materiałami elektroinstalacyjnymi posiadają bogaty ich asortyment, na który składają się kable elektroenergetyczne, kable sygnalizacyjne, kable telekomunikacyjne czy też przewody gołe, nawojowe, przewody do układania na stale oraz przewody słaboprądowe.

Wybór odpowiednich przewodów

Dzisiejsze instalacje elektryczne w domach, biurach czy w ośrodkach przemysłowych najczęściej wykonywane są miedzi. Te aluminiowe w związku ze swoją niższą jakością nie są już tak szeroko wykorzystywane, jak kiedyś. Każda firma montażowa, zanim dokona instalowania odpowiedniego systemu elektrycznego, dokładnie pozna oczekiwania klienta. Dopiero wtedy zaopatrzy się w hurtowni w któryś z wymienionych rodzajów przewodów:

  • przewód instalacyjny fazowy (L) – wykorzystywane do pracy z napięciem fazowym,
  • przewód instalacyjny ochronny (PE) – przeznaczenie przeciw porażeniom,
  • przewód instalacyjny neutralny (N) – stosowany do przesyłu energii dla odbiorników jednofazowych,
  • przewód instalacyjny ochronno-neutralny (PEN) – przeznaczenie ochronne przed porażeniami, stosowane do przesyłu energii dla odbiorników jednofazowych
  • przewód instalacyjny odgromowy – ma za zadanie zabezpieczenie instalacji przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Opracowanie:
Ozorków, pl. Jana Pawła II 18
tel. 42 718 26 97
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz