Artykuł sponsorowany

Instalacje c.o. – podstawowe typy i częste problemy

Instalacje c.o. – podstawowe typy i częste problemy

Wyróżniamy cztery najpopularniejsze schematy instalacji centralnego ogrzewania – nazywanej najczęściej po prostu instalacją c.o. Modernizacja lub budowa nowej instalacji tego rodzaju jest zawsze dużym wyzwaniem, a nierzadko także sporą inwestycją, więc warto zadbać o przygotowanie merytoryczne, co pozwoli na skierowanie rzeczowych pytań do fachowców wykonujących prace projektowe oraz wykonawcze. Unikniemy dzięki temu popularnych problemów np. z kotłem dwufunkcyjnym.

Podstawowe typy instalacji centralnego ogrzewania

Instalacje centralnego ogrzewania mogą być projektowane oraz budowane w kilku wariantach. Znajdziemy wśród nich m.in. instalacje z kotłem jednofunkcyjnym, z kotłem dwufunkcyjnym, ogrzewaniem podłogowym oraz kolektorami słonecznymi. Doświadczony wykonawca instalacji jest zaznajomiony z wymienionymi typami oraz potrafi zastosować je w praktyce, dokładnie wsłuchując się w oczekiwania klienta oraz znając jego potrzeby. Jednym z takich fachowców jest Jerzy Łęczycki działający na rynku od 1996 roku. Jego ogromne doświadczenie w powiązaniu z ciągłym doskonaleniem w dziedzinie instalacji grzewczych pozwoliło na osiągnięcie najwyższego standardu usług związanych z montażem instalacji grzewczych. Warto dodać, że mowa tutaj o obsłudze kompleksowej, od wstępnych ustaleń po wykonawstwo i oddanie do użytku gotowej instalacji centralnego ogrzewania. Pozwoli to na zniwelowanie ryzyka wystąpienia problemów w dalszym użytkowaniu – np. tych związanych z użytkowaniem kotła dwufunkcyjnego.

Z czego wynikają problemy z piecami dwufunkcyjnymi?

Zasadnicza różnica pomiędzy kotłem jednofunkcyjnym a kotłem dwufunkcyjnym jest prosta. Ten pierwszy zasila wyłącznie instalację centralnego ogrzewania, ten drugi posiada dodatkowo opcję podgrzania wody użytkowej pobieranej z sieci wodociągowej. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Najważniejszą kwestią jest jednak ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta kotła. Uchybienia w tej kwestii są zwykle jedynym źródłem problemów przy korzystaniu z kotła dwufunkcyjnego. Powodowane są np. przez duże wahania ciśnienia wody w instalacji wodociągowej, przez co kocioł nie jest w stanie utrzymać i zapewnić odpowiedniej temperatury wody użytkowej. Częste problemy w kwestii nieuruchamiającego się podgrzewacza wody są natomiast wywołane nie wahaniami ciśnienia, lecz jego zbyt małą wielkością. Podgrzewacz uruchomi się bowiem tylko w przypadku, gdy ciśnienie panujące w rurach jest odpowiednio wysokie. Niedostosowanie kotła do parametrów instalacji może poskutkować sytuacją, w której tylko po mocnym odkręceniu kurka uda nam się uzyskać ciepłą wodę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz