Artykuł sponsorowany

Instalacja wodno-kanalizacyjna- o czym warto pamiętać?

Instalacja wodno-kanalizacyjna- o czym warto pamiętać?

Instalacja wodno-kanalizacyjna traktowana jest przez inwestorów nieco po macoszemu. Oczywiste jest to, że powinna znaleźć się w każdym budynku i działać poprawnie, jednak nagminną praktyką jest wykonywanie jej bez uprzedniego projektu. Tymczasem dobry plan pozwala na zoptymalizowanie kosztów montażu, a także podnosi funkcjonalność całej sieci. O czym jeszcze należy pamiętać podczas budowy instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Źródło wody w domu

Wybierając działkę budowlaną, należy upewnić się wcześniej, czy ma ona możliwość przyłączenia się do wodociągów i sieci kanalizacyjnej. Uzbrojenie parceli w niezbędne media wiąże się z dosyć dużym wydatkiem, jeśli jednak znajdują się one w pobliżu- koszt ten jest o wiele niższy. Zdarza się, że inwestorzy decydują się na czerpanie wody z własnej studni, jednak takie rozwiązanie to tylko pozorne oszczędności. W praktyce pobraną wodę należy uzdatniać, do czego potrzebny jest specjalistyczny i drogi sprzęt. Decydując się na pobór wody z wodociągów, płacimy za zużytą jej ilość i nie musimy dodatkowo przejmować się jej jakością. Warto jednak pamiętać, by budowę sieci wodno-kanalizacyjnej w naszym domu powierzyć rzetelnej i sprawdzonej firmie takie jak np. Zaworek, która cieszy się dużym zaufaniem klientów i oferuje kompleksowe usługi tego typu w najwyższym standardzie.

Jeżeli chodzi o odprowadzanie ścieków, właściciele domów jednorodzinnych często decydują się na budowę szamba. Jest to jednak rozwiązanie dosyć drogie w eksploatacji. Doskonałą alternatywą dla szamba jest natomiast przydomowa oczyszczalnia ścieków, której budowa rzeczywiście kosztuje sporo, natomiast korzystanie z niej jest już w zasadzie darmowe.

Jakie rury wybrać do domu?

Na rynku znajdziemy miedziane i plastikowe rury wodociągowe. W większości przypadków sprawdzą się one równie dobrze w każdym budynku. Wbrew pozorom, stworzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej z rur miedzianych wiąże się z podobnym kosztem, co budowa takiej sieci z wykorzystaniem rur z tworzywa sztucznego. Rury plastikowe są wprawdzie tańsze, lecz wymagają użycia kształtek, które już takie tanie nie są. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto poradzić się specjalistów. Fachowcy przygotują dla nas wstępny kosztorys oraz zaproponują najbardziej optymalne dla nas rozwiązanie. Duży wpływ na koszt robocizny ma również układ pomieszczeń sanitarnych- jeżeli znajdują się one blisko siebie, nie potrzeba długich rurociągów a i sam montaż instalacji nie sprawia większych problemów. Sprawa komplikuje się jednak, gdy pomieszczenia sanitarne są od siebie znacznie oddalone- wówczas musimy liczyć się z większym wydatkiem i znacznym skomplikowaniem prac.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz