Artykuł sponsorowany

Instalacja odgromowa w domu jednorodzinnym – co warto na ten temat wiedzieć?

Instalacja odgromowa w domu jednorodzinnym – co warto na ten temat wiedzieć?

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, pragniemy, by budynek był funkcjonalny, wygodny w użytkowaniu i przede wszystkim – bezpieczny dla naszej rodziny. Nie da się ukryć, że takie przedsięwzięcie pociąga za sobą ogromne koszty. Z tego też względu inwestorzy szukają sposobu, by zaoszczędzić. Czasem rezygnują z zakupu droższych materiałów budowlanych, a czasem z instalacji odgromowej. A to błąd. Dlaczego taka instalacja jest potrzebna?

Po co zakładać instalację odgromową w domu?

Burza jest tak samo pięknym, co niebezpiecznym zjawiskiem atmosferycznym. W swoich domach mamy coraz więcej różnorodnych urządzeń elektronicznych – sprzęty AGD, telewizory, laptopy, tablety, smartfony.  Często są to urządzenia nowej generacji, drogie. Wszystkie zwyczajowo podpięte są do instalacji elektrycznej nawet wtedy, gdy z nich nie korzystamy. Piorun, który uderza w budynek, sieje duże spustoszenie zwłaszcza w sieci elektrycznej.

Nieodpowiednio zabezpieczone sprzęty domowe ulegną więc poważnemu uszkodzeniu. Ich naprawa nie zawsze będzie możliwa, z kolei zakup nowych urządzeń to duże obciążenie dla domowego budżetu. Instalacja odgromowa uchroni nas przed  tego typu niedogodnościami. Jej zadaniem jest przejęcie prądu piorunowego i odprowadzenie go do ziemi.

Czy wykonanie instalacji odgromowej jest konieczne?

Polskie prawo nakłada obowiązek wykonania instalacji odgromowej na właścicieli budynków o powierzchni większej niż 500 mkw i wyższych niż 15 m. Piorunochron musi być też zamontowany zawsze wtedy, gdy obiekt zbudowany jest z łatwopalnych materiałów takich jak np. drewno. Jak informuje ekspert z firmy Antygrom – dom jednorodzinny powinien zostać wyposażony w instalację odgromową, jeśli wynika to ze wskaźnika zagrożenia piorunowego.

Wskaźnik ten uzależniony jest od konstrukcji, wymiarów budynku i jego lokalizacji. Wynika z tego, że nie wszyscy prywatni inwestorzy muszą decydować się na założenie piorunochronu. Mimo to takie rozwiązanie jest zalecane przez specjalistów. Każdy projekt domu jednorodzinnego zawiera w sobie projekt instalacji odgromowej. Jej montaż powinien zostać rozpoczęty już na etapie prac ziemnych. To dobry moment na wykonanie np. uziomu fundamentowego lub otokowego. Piorunochron zapewni ochronę mienia i domowników w czasie burz, które w okresie letnim coraz częściej przechodzą nad Polską i cechują się dużą gwałtownością.

Ile kosztuje wykonanie instalacji odgromowej?

Jest to pytanie, z którym specjaliści zajmujący się montażem piorunochronów spotykają się bardzo często. Warto wiedzieć o tym, że ze względu na złożoność  możliwości wykonania oraz liczbę elementów podanie nawet uśrednionych wartości jest dość trudne. Z tego właśnie powodu wycena instalacji odgromowej zawsze wykonywana jest indywidualnie na podstawie przedstawionych materiałów oraz zdjęć, lub niezobowiązującej wizyty na miejscu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz