Artykuł sponsorowany

Instalacja odgromowa, czyli co musisz wiedzieć o piorunochronie

Instalacja odgromowa, czyli co musisz wiedzieć o piorunochronie

Piorunochron, czyli fachowo mówiąc - instalacja odgromowa - to niezbędne wyposażenie w każdym domu jednorodzinnym. Daje ono poczucie bezpieczeństwa i chroni dom przed piorunami w nawet największą nawałnicę. Jakie są zasady jego wykonania i na co zwrócić uwagę?

Przed czym chroni piorunochron?

Piorunochron ma na celu przepływ prądu z pioruna od najwyżej położonego punktu na dachu do gruntu, aby pokonał on jak najbardziej przewidywalną i bezpieczną drogę. Znane są oczywiście przypadki, gdy piorun odbił się od ziemi i uderzył w drzewo lub nawet wpadł przez okna do domu! Jednak zdecydowana większość wyładowań atmosferycznych, jeśli już w coś uderza, to w najwyżej położony punkt w okolicy. Dzięki temu instalacje odgromowe są tak skuteczne i zapobiegają powstawaniu pożarów, które kiedyś trawiły całe miasta. Na szczęście, gdy w XVIII wieku Benjamin Franklin wynalazł piorunochron, wraz z jego upowszechnieniem problemy te odeszły w niepamięć.


Burza z piorunami może narobić wiele szkody. Oprócz wywołania pożaru, może np.: wywołać przepięcia w instalacjach elektrycznych, niszcząc je lub uszkadzając. Uderzenie pioruna powoduje także pękanie ścian, niszczenie izolacji fundamentów, a także inne uszkodzenia mechaniczne.

Budowa piorunochronu

Aby instalacja odgromowa funkcjonowała, powinna składać się ze zwodu, przewodu odprowadzającego i uziomu. Zwroty, czyli to, w co uderza piorun, montowane są na wspornikach w postaci drutów nad kalenicą połaci dachowej. Łączą one wszystkie elementy wystające ponad dach, jak anteny czy kominy. Przewody odprowadzające prowadzone są na ścianach bocznych czy narożnikach budynku, łącząc zwody z uziomem. Wreszcie ostatni element, który ma na celu rozproszenie energii i odprowadzenie jej do ziemi - uziom - to pręty lub stalowe taśmy rozłożone na gruncie lub w ławie fundamentowej.

Ważne, aby instalacja odgromowa była wykonana poprawnie - tylko to daje pewność i poczucie bezpieczeństwa w razie intensywnej burzy. Zatrudnijmy do jej wykonania specjalistów, takich jak Antygrom Piotr Feliksiak, którzy wykonują piorunochrony zarówno na domach jednorodzinnych, jak i halach czy magazynach.

Przepisy prawne

Wbrew panującemu powszechnie przekonaniu, nie każdy dom jednorodzinny musi posiadać instalację odgromową, czyli tzw. piorunochron. Według przepisów Prawa Budowlanego, obowiązkowo powinna być ona montowana na domach z drewna i materiałów drewnopochodnych lub jeśli na danym terenie jest wysoki wskaźnik zagrożenia piorunowego w stosunku do przyjętych norm. Ma na to wpływ m.in. ukształtowanie terenu, zabudowa sąsiedzka itp. - łatwo można sobie bowiem wyobrazić, jak bardzo na pioruny narażony jest nawet murowany dom położony na samotnej działce w górach.

Inny zapis przepisów Prawa Budowlanego mówi o tym, że instalacja odgromowa niezbędna jest na budynkach powyżej 500 m2 powierzchni i wyższych, niż 15 metrów. W przypadku hal produkcyjnych będzie to więc niezbędny element architektury budynku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz