Materiał Partnera

Instalacja odgromowa – czy warto?

Instalacja odgromowa – czy warto?

Konieczność instalowania piorunochronu nie powinna budzić w nas niepewności, bowiem chodzi tu o nasze bezpieczeństwo. Piorun uderzający w dom w kilka sekund wywołuje ogromny pożar. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie, powinniśmy bez wahania podjąć się zamontowania instalacji odgromowej.

Zdaniem eksperta

Towarzyszące burzom silne wyładowania elektryczne są bardzo dużym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Niezwykle niebezpieczne są nie tylko sytuacje, gdy piorun uderzy bezpośrednio w dom, ale także gdy napięcie jest indukowane przez wyładowania w instalacji elektrycznej lub metalowych elementów domu. W ten sposób można stracić cały dobytek oraz narazić siebie i bliskich na utratę zdrowia, a nawet życia. Pamiętajmy, że źle pojęta oszczędność może przełożyć się na jakość naszego życia, dlatego nie oszczędzajmy na rzeczach, które gwarantują nam bezpieczeństwo powiedział Tadeusz Orpel z zakładu elektroinstalacyjnego Elektrotech.

Co na to prawo?

Obecnie obowiązujące przepisy nakładają obowiązek montażu instalacji odgromowej tylko na określonych budynkach, jednak w trosce o własne bezpieczeństwo powinniśmy kierować się rozsądkiem. Bez względu na wymagania formalne powinniśmy zainstalować piorunochron. Instalacja odgromowa nie jest kosztowna, a zapewnia bezcenne poczucie bezpieczeństwa. Przepisy nakładają obowiązek montażu instalacji odgromowej w budynkach, które znajdują się w miejscach szczególnie narażonych na wyładowania atmosferyczne, np. na wzgórzach; w takich, które zostały wykonane lub pokryte materiałami łatwopalnymi; a także w tych, których wysokość przekracza 15 m lub powierzchnia jest większa niż 500 m2. Piorunochron jest szczególnie potrzebny w budynkach, które znajdują się w zabudowie rozproszonej.

O czym warto pamiętać

Żeby instalacja odgromowa dobrze spełniała swoją funkcję, zapewniała nam bezpieczeństwo i służyła przez wiele lat, jej zaprojektowanie i montaż należy powierzyć specjalistom. Należy także pamiętać, aby przynajmniej dwa razy w roku (wiosną i jesienią) wykonywać przegląd całej instalacji, który pozwoli sprawdzić stan połączeń zwodów, przewodów odprowadzających i uziemiających. 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz