Artykuł sponsorowany

Instalacja gazowa w domu? Postaw na kocioł kondensacyjny

Instalacja gazowa w domu? Postaw na kocioł kondensacyjny

Technologii grzewczych, które można zastosować przy budowie lub modernizacji domu jednorodzinnego, jest naprawdę wiele. Większość inwestorów indywidualnych stawia jednak dzisiaj na wysokiej klasy urządzenia energooszczędne i proekologiczne, które gwarantują również uproszczony montaż i niskie jego koszty. Przykładem są pompy ciepła powietrze-woda, które nie wymagają budowy kotłowni. Równie dobrym pomysłem są zaś kotły gazowe kondensacyjne, idealne do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej.

Czym jest kondensacja i kotły gazowe kondensacyjne?

Kotły gazowe kondensacyjne to urządzenia grzewcze, które mogą być zasilane miejskim gazem ziemnym lub też gazem LPG/CNG dostarczanym ze zbiornika zewnętrznego, umieszczonego poza domem. Konstrukcją zewnętrzną nie różnią się od kotłów gazowych niekondensacyjnych – są kompaktowe, posiadają termoregulatory i coraz częściej panele dotykowe. Różnica dotyczy jednak ich budowy wewnętrznej, która wyposażona jest w specjalną komorę z wymiennikiem ciepła. Ten w zależności od producentów tworzony jest w innych technologiach, zawsze jednak gwarantuje niebywale wysoki zwrot energetyczny otrzymywany ze spalin. Cały ten proces zwany jest zaś kondensacją.

Na czym polega kondensacja? Jest to zjawisko przejścia pary wodnej ze stanu gazowego w stan ciekły przy odzysku tzw. energii utajonej. Kotły kondensacyjne mogą w wyniku spalania 1 m3 gazu wytworzyć nawet 2 m3 pary wodnej. Jest to zaś nawet 1,5 litra wody, będącej kondensatem. Ona zaś ma temperaturę ponad 100 stopni Celsjusza i może zasilić system centralnego ogrzewania (przy kotłach jednofunkcyjnych) lub dodatkowo też sieć ciepłej wody użytkowej (przy kotłach dwufunkcyjnych). 

Kotły gazowe kondensacyjne mogą zaś być podłączone zarówno do ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego), jak i ściennego (grzejniki).

Wysoka sprawność kotłów kondensacyjnych

Kotły kondensacyjne cechują się wysoką sprawności głównie dlatego, iż wykorzystują energię zawartą w spalinach. Odzysk ciepła minimalizuje straty energetyczne, pozwalając uznać tego typu sprzęty za wysoce wydajne oraz proekologiczne. Do atmosfery wyzwala się bowiem niewielka ilość spalin, a to wiąże się też z możliwością budowy prostszych konstrukcyjnie przewodów kominowych oraz mniejszych kotłowni. Wszystkie wymienione powyżej cechy wpływają zaś na niskie koszty zarówno inwestycji, jak i eksploatacji.

Ważną zaletą kotłów kondensacyjnych jest również to, że mogą współpracować z innymi technologiami, od pomp ciepła począwszy, na kolektorach słonecznych kończąc. Wydajność podwyższa również zautomatyzowana funkcja termoregulacji, która najwyższą sprawność uzyskuje przy skomunikowaniu urządzenia z rozwiązaniem SmartDom czy z instalacją nowej generacji w standardzie KNX. Kotły w najlepszej technologii mogą być sterowane zdalnie, a ich obsługa jest dziecinnie prosta. Komfort użytkowy i brak sadzy w kotłowni to duża zaleta.

Trwałość na lata

Kotły kondensacyjne nie tylko są niebywale wydajne, ale też solidnie przygotowane. Ich podzespoły wolne są od naprężeń termicznych i mechanicznym, dzięki czemu urządzenia nie ulegają szybkiemu wyeksploatowaniu. Nie trzeba ich też często serwisować i konserwować. Ważne jest jednak dobranie odpowiedniego koła do warunków technicznych domu. O to dba firma instalatorska ABARE Jakuba Sęka, która oferuje nie tylko montaż całej instalacji, ale też późniejsze jej konserwacje.

Z dobrym instalatorem można zaś wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania przez wiele lat użytkowania. Warto postawić na technologie, które można rozbudowywać właśnie o wspomniane kolektory itp. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz