Artykuł sponsorowany

Instalacja gazowa – krok po kroku?

Instalacja gazowa – krok po kroku?

Kiedy budujemy dom jednorodzinny niesamowicie ważnym elementem jest instalacja gazowa. Jej założenie wymaga doświadczenia oraz nieprzeciętnej wiedzy. Choć instalacje w dwudziestym pierwszym wieku są dość bezpieczne i nie musimy się raczej bać o nagły wybuch gazu, niezbędny okazuje się być człowiek z odpowiednimi umiejętnościami. Źle założona, nawet najnowocześniejsza, instalacja gazowa może stanowić duże zagrożenie dla domowników. Co zatem warto wiedzieć zanim zabierzemy się do montowania instalacji gazowej?

Projekt

Po pierwsze osoba zakładająca instalację gazową w naszym domu musi mieć stosowne uprawnienia w zakresie instalacji gazowej. Jeśli znaleźliśmy już specjalistę, zajmie się on dokładnymi wyliczeniami, które oszacują zapotrzebowanie na gaz. Wyniki te muszą być zgodne z wydanymi warunkami technicznymi przyłączenia do sieci gazowej. Każdy  budynek z projektowaną instalacją gazową musi zawierać wszystkie odbiorniki gazu, oraz  opis pomieszczeń, które nadają się do zamontowania przyborów gazowych / zwłaszcza kotłowni- z podaniem wysokości, kubatury oraz przewodów kominowych, wentylacyjnych.

Pozwolenie

Osoba decydująca się na dom musi uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę domu z instalacją gazową. W przypadku niezłożenia projektu instalacji gazowej wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę, należy poczekać na decyzję i zlecić wykonanie projektu profesjonalistom, na przykład firmie Krzysztof  Pytelewski  z FHU. Wniosek wraz 4-ma egzemplarzami projektu budowlanego, i oświadczeniem o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane, opłatą skarbową należy złożyć do właściwie terenowego Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta. .

Budowa

Dziennik budowy jest elementem nieodzownym wykonania  instalacji gazowej. Natomiast po wykonaniu jej uprawniony wykonawca przeprowadza próbę szczelności w obecności odbiorcy gazu. Po pozytywnym wyniku próby otrzymuje protokół. Koszt położenia instalacji waha się w zależności od regionu. Czekają nas również dodatkowe koszty z korzystania z usług geodezyjnych / w przypadku wykonania instalacji ze skrzynki gazowej w linii ogrodzenia budynku / oraz w postaci opłaty przyłączeniowej na rzecz PSG Sp zoo.

Użytkowanie

Faktyczne korzystanie z zagazowanej instalacji gazowej będzie możliwe po zakupie gazu w jednej z kilkudziesięciu firm zajmującej się jej sprzedażą oraz przedstawieniem protokołu próby szczelności instalacji, zaświadczenia kominiarskiego stwierdzającego prawidłowość podłączenia do przewodu kominowego kołta CO, oraz wentylacji grawitacyjnej, decyzji na budowę instalacji, a także dokumentu tożsamości.

Systematyczny przegląd

Należy pamiętać, iż nie poprzestajemy na położeniu instalacji. Instalacja gazowa wymaga regularnego przeglądu, co jest  narzucone nam przez prawo budowlane, jeśli jesteśmy właścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W trosce o swoje bezpieczeństwo należy zrobić przegląd przynajmniej raz w roku - przed sezonem grzewczym. 

Opracowanie:
Kraków, Białoruska 6 lok. 112
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz