Artykuł sponsorowany

Instalacja fotowoltaiczna i jej największe zalety

Instalacja fotowoltaiczna i jej największe zalety

Postępująca degradacja środowiska naturalnego i coraz większa świadomość proekologiczna mobilizują nas do tego, by korzystać z odnawialnych źródeł energii. Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Na ich montaż można uzyskać dofinansowanie z budżetu państwa lub nisko oprocentowany kredyt. Dlaczego warto to zrobić?

Zalety przydomowej farmy słonecznej

Na montaż ogniw słonecznych może pozwolić sobie coraz więcej osób. Największe zainteresowanie produkcją energii elektrycznej ze słońca wykazują właściciele domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych i przedsiębiorcy. Nie ma w tym nic dziwnego. Dzięki panelom fotowoltaicznym możemy niemal w całości uniezależnić się od lokalnej elektrowni.  Szacuje się, że taka instalacja pozwoli zredukować wysokość rachunków za prąd nawet o 80-90%.

Jak to możliwe? Mówiąc w dużym skrócie, ogniwa solarne przekształcają energię promieni słonecznych na energię elektryczną. Przy pomocy konwertera prąd stały zamieniany jest na prąd zmienny, czyli taki, z którego powszechnie korzystamy. Darmowe pranie, ogrzewanie domu czy zasilanie maszyn przemysłowych? Brzmi dobrze, prawda? I jest na wyciągnięcie ręki.

Panele fotowoltaiczne są przyjazne dla środowiska naturalnego. Wytwarzanie prądu odbywa się bez emisji toksyn, spalin i konieczności naruszania naturalnych zasobów Ziemi. Żywotność instalacji wynosi około 30 lat. Po tym czasie ogniwa mogą zostać poddane recyklingowi. Warto zaznaczyć, że system działa całkowicie bezobsługowo, co zapewnia domownikom maksymalny komfort użytkowania. Instalacja fotowoltaiczna podwyższa wartość nieruchomości, na której jest zamontowana. Umożliwia to uzyskanie lepszej kwoty w wyniku sprzedaży domu, firmy czy gospodarstwa rolnego.

Komu powierzyć montaż fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu delikatnych i podatnych na zniszczenie elementów. Dlatego też jej montaż należy powierzyć sprawdzonej grupie fachowców. Jak informuje specjalista z firmy „Audio Elektro” – prawidłowa instalacja ogniw solarnych ma kluczowe znaczenie dla wydajności całej instalacji oraz bezpieczeństwa użytkowników. Ilość paneli fotowoltaicznych oraz rodzaj osprzętu należy dostosować do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa.

Ogniwa solarne z reguły montowane są na dachu konkretnego budynku. Instalatorzy muszą więc dokładnie zapoznać się z jego konstrukcją i wyznaczyć miejsce lokalizacji paneli. Zwykle umiejscawia się je od strony południowej pod kątem 30-35 stopni. W ten sposób na ogniwa pada najwięcej promieni słonecznych, co pozwala na maksymalizację produkcji prądu. W wyjątkowych sytuacjach instalacja fotowoltaiczna montowana jest na ziemi na specjalnych stelażach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz