Artykuł sponsorowany

Instalacja elektryczna w domu. Kompendium wiedzy

Instalacja elektryczna w domu. Kompendium wiedzy

Budowa domu to nie lada wyzwanie. Projekt instalacji elektrycznej jest jednym z najtrudniejszych do wykonania elementów. Przewody i kable ukryte w ścianach tworzą skomplikowaną sieć, która jednak spełniać ma określone funkcje. Przede wszystkim jednak musi być bezpieczna dla mieszkających tam osób i urządzeń podłączonych pod prąd. Centrum dowodzenia instalacji stanowi tablica rozdzielcza.

Najpierw projekt

Projektowanie instalacji  wymaga od nas wiedzy dotyczącej rozmieszczenia pomieszczeń, a także ich wyposażenia. Istotne jest to, jakie będzie oświetlenie w każdym z nich i jakie urządzenia wykorzystamy. Fachowcy, tacy jak firma Voldar, muszą bowiem odpowiednio wykonać okablowanie i rozmieścić ilość gniazdek. Znaczenie ma wysokość oraz odległość zasilania od urządzenia, tak by w przyszłości uniknąć stosowania przedłużaczy. Może wydawać się to dziwne, gdyż nikt w pierwszej fazie budowy nie myśli o meblach, jednakże musimy elektrykowi orientacyjnie nakreślić gdzie stanie szafa, a gdzie kanapa.

Elementy instalacji

Standardowo w domach istnieje jednofazowa instalacja elektryczna, która dostarcza prąd w określone miejsca w domu. Składa się ona z obwodów -  jeden z nich dotyczy oświetlenia, drugi z kolei odnosi się do zasilania urządzeń elektrycznych. Czasami można spotkać kolejny odwód, do którego podłącza się osobne urządzenie wymagające dużego napięcia. Ilość obwodów może być uzależniona od powierzchni użytkowej domu i mocy odbiorników. Należy pamiętać o tym, by jeden odwód nie zawierał więcej niż 10 gniazd. Energia płynie do domu z sieci elektrycznej przez skrzynkę z bezpiecznikami. Najczęściej moc przyłączeniowa budynków jednorodzinnych wynosi w grupie IV powyżej 40 kW, w grupie V moc do 40 kW. W rozdzielnicy mieszkaniowej montuje się zabezpieczenia różnicowoprądowe i nadprądowe, a także inne sterowniki i łączniki z instalacją odbiorczą. Przewody różnią się od siebie rodzajem izolacji i konstrukcją żyły przewodowej, która wykonana może być z miedzi lub z aluminium, w postaci linki lub żyłki. Gniazda, najczęściej jednofazowe, muszą zawierać styk ochronny, połączony z przewodem ochronnym. W łazienkach stosuje się gniazda i włączniki bryzgoszczelne, zabezpieczające dostanie się wody do środka.

Bezpieczne użytkowanie

Napięcie prądu zmiennego płynącego w przewodach wynosi 220V.  Z tego względu połączenie odbiorników musi być równoległe. W przypadku jednoczesnego włączenia kilku urządzeń natężenie będzie miało określoną moc, a przewód odprowadzający będzie sumował ich natężenia. Do zwarcia może dojść, gdy dojdzie do styku dwóch przewodów bez izolacji. Duża ilość ciepła prowadzi do ich przepalenia. By tego uniknąć stosuje się różnego rodzaju bezpieczniki. Zachowując zasady bezpieczeństwa nie należy mokrymi rękoma dotykać przewodów, a wszelkie naprawy zostawić fachowcom takim jak firma Voldar, która profesjonalnie i kompleksowo wykona konieczne prace. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz