Materiał Partnera

Instalacja elektryczna w domu – jak powinna być wykonana, by nie sprawiać kłopotów?

Instalacja elektryczna w domu – jak powinna być wykonana, by nie sprawiać kłopotów?

Odpowiednio wykonana instalacja elektryczna w domu ma ogromny wpływ nie tylko na komfort, ale także na bezpieczeństwo jego mieszkańców. Dlatego podczas budowy instalacji tego typu nie ma miejsca na półśrodki – konieczny jest dobry projekt i fachowe wykonanie z wykorzystaniem produktów najwyższej jakości. Z profesjonalnie wykonaną instalacją będzie nam się żyło wygodniej i bezpieczniej.

Dopasowana do potrzeb

Budowa instalacji elektrycznej musi rozpocząć się od przygotowania dobrego projektu – powinien on powstać w oparciu o nasze potrzeby, koniecznie po konsultacjach z architektem, który zaprojektował nasz dom. Nieprzemyślana instalacja elektryczna może być powodem bardzo wielu kłopotów – najgorzej, jeśli gniazdek zabraknie w kuchni. Chcemy podłączyć lodówkę, a tu okazuje się, że wszystkie kontakty są już zajęte! Oczywiście można podłączyć przedłużacz, ale przecież nie chodzi o to, by po naszym domu walały się kilometry kabli. Dobrze zaprojektowana instalacja jest dostosowana do naszych potrzeb i nie wymaga stosowania takich prowizorycznych rozwiązań. Liczba gniazdek jest w niej dostosowana do liczby stosowanych w danym pomieszczeniu sprzętów – chociaż mówi się, że powinno być ich nawet trochę więcej, by instalacja spełniała nasze potrzeby także za kilka lat, kiedy urządzeń elektrycznych w naszej kuchni będzie przybywać.

Sprawdzony elektryk

Skoro instalacja elektryczna w naszym domu ma tak duże znaczenie, to do jej wykonania powinniśmy zatrudnić sprawdzonego fachowca. Tutaj potrzebny jest doświadczony elektryk z uprawnieniami taki jak Kontakt. E. Grigoruk. Elektryk musi trzymać się projektu instalacji. Ważne też, by miał dostęp do projektu przyszłych wnętrz, by włączniki i gniazda elektryczne zostały umieszczone na odpowiedniej wysokości. Doświadczony elektryk wie, jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej i ma dostęp do komponentów dobrej jakości, dzięki czemu cała instalacja jest solidna i bezpieczna.

Ile obwodów?

Bezpieczna instalacja elektryczna powinna składać się z przynajmniej kilku oddzielnych obwodów. Pojedynczy obwód doprowadza prąd do wybranych gniazd. Najlepiej, by w każdym pomieszczeniu był oddzielny obwód – wtedy, w razie awarii, możemy odłączyć prąd na przykład tylko w kuchni lub w łazience, nie tracąc dostępu do energii elektrycznej w całym mieszkaniu. Na jeden obwód może przypadać maksymalnie 10 gniazdek lub 20 punktów świetlnych. Tylko wtedy instalacja elektryczna jest bezpieczna

Opracowanie:
Białystok, Łagodna 5 lok. 42
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz