Materiał Partnera

Instalacja centralnego ogrzewania

Instalacja centralnego ogrzewania

Jeśli dom stoi w stanie półsurowym, bez tynków i podłóg, ale z drzwiami i oknami można pomyśleć o zaprojektowaniu i montażu instalacji centralnego ogrzewania, wodno – kanalizacyjnej, elektrycznej oraz jeśli mamy taką możliwość gazowej. Ogrzewanie instaluje się na końcu. Jeśli już sensownie zaprojektowano położenie rur i grzejników, można zabawić się kredą i pozaznaczać dokładnie położenie poszczególnych elementów. Ułatwi to pracę fachowcowi.

Kotłownia i piec

Zaleca się inwestycje w wysokiej jakości piece C.O. oraz nowoczesne grzejniki i akcesoria dodatkowe. Pamiętajmy, że jakość centralnego ogrzewania w dużej mierze odpowiada za późniejsze koszty eksploatacji budynku.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest pozyskiwanie ciepła metodą pośrednią – poprzez tradycyjne grzejniki. Wodny system grzewczy pozwala na efektywne, promieniujące dogrzanie niemal każdego budynku.

Przed wyborem konkretnego pieca do instalacji centralnego ogrzewania powinno się określić jego moc. Szacuje się, że do ocieplenia 1 m2 budynku niskoenergetycznego potrzebne będzie od 15 do 40W.

Po określeniu mocy kotła trzeba określić jego funkcji. W ofertach handlowych znajdują się kotły:

  • Jednofunkcyjne – służące wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń.
  • Dwufunkcyjne – wyposażone w przepływowy wymiennik podgrzewający wodę. Takie typ kotła stosuje się wtedy, gdy potrzebne jest dodatkowe ogrzewanie wody użytkowej.

Oprócz samego pieca trzeba również zakupić pozostałe elementy wyposażenia kotłowni, takie jak pompy, zawory i system rozprowadzania wody.

Oczywiście jest również możliwość montażu ogrzewania podłogowego lub z kolektorów słonecznych.

Ogrzewanie tradycyjne, czyli grawitacyjne

Jest bardzo starą metodą wymuszania przepływu wody w instalacji. Nie potrzeba do tego energii elektrycznej. W wodnym ogrzewaniu grawitacyjnym wykorzystywane jest zjawisko unoszenia się ogrzanej wody i opadania schłodzonej.

Znajduje ono zastosowanie przede wszystkim w małych instalacjach z kotłem opalanym paliwem stałym, np. węglem, koksem. Może być niezastąpione w tych rejonach kraju, w których jest dość duże ryzyko dłuższych przerw w dopływie prądu. Przy ogrzewaniu pompowym sytuacja taka oznacza wyłączenie ogrzewania i wyziębienie domu.

Ogrzewanie grawitacyjne wykonuje się najczęściej jako dwururowe z rozdziałem górnym lub dolnym.

Ogrzewanie pompowe

Do wymuszania ruchu wody w instalacji wykorzystywana jest pompa obiegowa.

Dzięki niej możemy pokonywać duże opory hydrauliczne powstające przy przepływie wody w rurach o dużo mniejszych średnicach niż w ogrzewaniu grawitacyjnym. Dodatkowo instalacje pompowe nie mają ograniczeń związanych z ich wielkością i rozległością.

Ogrzewanie podłogowe

W systemie ogrzewania podłogowego przewody, którymi płynie ogrzana woda, oddają ciepło do pomieszczenia równomiernie na całej powierzchni podłogi. Rury można układać w meander lub spiralnie.

Zaletą ogrzewania podłogowego jest jego energooszczędność – temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu możemy obniżyć o 2-3°C, nie zmniejszając komfortu cieplnego. Zaoszczędzimy wtedy ok. 10-15% energii cieplnej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz