Materiał Partnera

Instalacja agregatów prądotwórczych – wszystko, co warto wiedzieć

Instalacja agregatów prądotwórczych – wszystko, co warto wiedzieć

Coraz więcej osób prywatnych i właścicieli firm decyduje się na zainwestowanie w agregat prądotwórczy. Dzięki temu, w przypadku przerwy w dostawie prądu, instalacja elektryczna od razu przechodzi na zasilanie prądem z alternatywnego źródła. Warto jednak mieć świadomość, że wybierając automatyczne, awaryjne zasilanie, trzeba spełnić kilka formalności prawnych i nawiązać współpracę z firmą, zajmującą się montażem tego urządzenia.

Instalacja agregatu prądotwórczego w świetle prawa

Agregaty prądotwórcze, które właściciele firm lub domów wyciągają na czas awarii elektrycznej i ręcznie uruchamiają, nie wymagają posiadania specjalnej zgody. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy zmiana źródła zasilania budynku w energię elektryczną, odbywa się automatycznie, za pomocą sterownika SZR (Systemu Załączania Rezerwy). Wówczas, wymagane jest złożenie wniosku do Zakładu Energetycznego, z prośbą o wydanie zgody na instalację agregatu prądotwórczego. Warunkiem, by uzyskać pozytywną odpowiedź, jest  przygotowanie dokumentacji technicznej rezerwowego zasilania. Warto jednak mieć świadomość, że projekt taki wykonać mogą wyłącznie osoby, które posiadają uprawnienia budowlane do projektowania instalacji elektrycznych.

Montaż agregatu prądotwórczego – komu zlecić?

Sytuacja wygląda bardzo podobnie, w przypadku samego montażu agregatu prądotwórczego – również mogą zrobić to wyłącznie wykwalifikowane osoby. Jest to bowiem bardzo odpowiedzialne zadanie, od którego w dużej mierze zależy komfort i bezpieczeństwo osób przebywających w budynku z instalacją awaryjnego zasilania. Niewłaściwe podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku mogłoby powiem spowodować zwrotne przepięcie z siecią, zatem warto zlecić to zadanie zaufanej firmie. Kompleksową obsługę w tym segmencie: wykonanie projektu, dostawę urządzenia, profesjonalny montaż i uruchomienie agregatu prądotwórczego, oferuje przedsiębiorstwo Perlanek. Funkcjonuje ono w branży od ponad 30 lat, co przekłada się na ogromne doświadczenie i rozległą wiedzę.

Dlaczego warto serwisować agregaty prądotwórcze?

Nie ulega wątpliwości, że o agregaty prądotwórcze – tak, jak i o inne urządzenia – należy odpowiednio dbać. Wszelkie zaniedbania i brak regularnych przeglądów mogą skutkować negatywnymi konsekwencjami, takimi jak: brak możliwości uruchomienia, nierównomierna praca czy niekontrolowane wyłączenia. W związku z tym, warto zlecić profesjonalistom regularne przeglądy, które powinny obejmować przede wszystkim:

  • kontrolę bezpieczników, połączeń i stanu przewodów elektrycznych,
  • sprawdzenie czystości agregatu prądotwórczego,
  • sprawdzenie zużycia oleju i poziomu chłodziwa,
  • uzupełnienie poziomu elektrolitu w akumulatorach.
Opracowanie:
Warszawa, Ksawerów 21
tel. 22 853 34 32
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz