Materiał Partnera

Inhalator podstawą w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych

Inhalator podstawą w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych

Inhalacje stosowane są od wieków, jednak od kilkunastu lat techniki inhalacyjne znacznie się rozwinęły, dzięki pojawieniu się na rynku różnego rodzaju inhalatorów. Są nieodzownym elementem w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, a pediatrzy nieustannie zachęcają rodziców do ich stosowania u dzieci już od pierwszych miesięcy życia. Co sprawia, że wpływają tak korzystnie na ludzki organizm?

Funkcja i działanie inhalatora

Podstawową funkcją inhalatora jest generowanie aerozolu zawierającego lek. Wdychając go, wprowadzamy lek do organizmu. Najczęściej ma właściwości przeciwzapalne, rozszerzające oskrzela czy rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych. Leczenie przebiega szybciej i skuteczniej niż w przypadku przyjmowania tabletek czy syropów i nie powoduje skutków ubocznych.


Inhalator klasyczny

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka typów inhalatorów. Wyróżniamy inhalatory klasyczne, ciśnieniowe i suchego proszku. Obecnie są one jednak rzadziej używane, ponieważ mogą powodować problemy przy obsłudze. Korzystanie z nich wymaga synchronizacji momentu uwolnienia dawki leku z początkiem wdechu lub wykonania wdechu o odpowiednio dużej sile i głębokości co sprawia trudności osobom starszym i dzieciom.

Nebulizator

Dzieci i osoby starsze bez problemu mogą jednak korzystać z nebulizatora. Jest to bardziej zaawansowany technologicznie inhalator i gabarytowo większy od tych klasycznych. Aerozol w tego typu inhalatorze jest wytwarzany samoczynnie. Chory wdycha go przez maseczkę lub ustnik. Inhalacja trwa od kilku do kilkunastu minut, a jej dużą zaletą jest to, że powstała mgiełka dociera do najgłębszych części układu oddechowego.

Rodzaje nebulizatorów

Jak tłumaczy specjalista ze sklepu medycznego Ortomed – na rynku możemy spotkać się z różnego rodzaju typami nebulizatorów, biorąc pod uwagę siłę, która odpowiada za powstanie i rozpylanie aerozolu. Najczęściej spotykane to:

  • pneumatyczne – aerozol powstaje w nich pod wpływem sprężonego powietrza. Jest to zestaw złożony z pojemnika na lek z dyszą rozpylającą, połączonego przewodem powietrznym z kompresorem;
  • siateczkowe – generują aerozol na skutek wymuszonego drganiami o niskiej częstotliwości przeciskania płynnego leku przez tysiące maleńkich otworów;
  • ultradźwiękowe – aerozol powstaje dzięki fali akustycznej, której źródłem jest głowica ultradźwiękowa.

Opracowanie:
Kąty Wrocławskie, Wrocławska 18
tel. 534 999 033
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz