Artykuł sponsorowany

Infekcje intymne – jak je rozpoznać i kiedy udać się do ginekologa?

Infekcje intymne – jak je rozpoznać i kiedy udać się do ginekologa?

Infekcje intymne stanowią częsty problem zdrowotny, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Objawy takich infekcji mogą być nieprzyjemne i wpływać na komfort życia seksualnego oraz codziennego funkcjonowania. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać infekcje intymne i kiedy udać się do ginekologa.

Objawy infekcji intymnych

Pierwszym krokiem w rozpoznawaniu infekcji intymnych jest zwrócenie uwagi na występujące objawy. Mogą one obejmować swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie oraz obrzęk w okolicach intymnych. Ponadto, częstym objawem jest nieprzyjemny zapach oraz zmiana konsystencji i ilości wydzieliny. Warto zwrócić uwagę na to, czy objawy nasilają się po stosunku seksualnym lub podczas menstruacji. Jeśli takie sytuacje mają miejsce, może to świadczyć o obecności infekcji.

Czynniki ryzyka wystąpienia infekcji

Warto również zastanowić się nad tym, czy wystąpiły jakieś czynniki ryzyka mogące prowadzić do infekcji intymnych. Należy do nich m.in. stosowanie antybiotyków, które zaburzają równowagę flory bakteryjnej w organizmie, a także stosowanie środków higieny intymnej o silnym działaniu antybakteryjnym. Ponadto, do czynników ryzyka zalicza się również noszenie obcisłej i syntetycznej bielizny, która utrudnia oddychanie skóry oraz przewlekły stres, który osłabia układ odpornościowy.

Różne rodzaje infekcji intymnych

Infekcje intymne mogą mieć różne przyczyny i objawy. Najczęściej występującymi są infekcje grzybicze, bakteryjne oraz wirusowe. Infekcje grzybicze są spowodowane przez drożdże Candida, które naturalnie występują w organizmie człowieka. Objawami takiej infekcji są m.in. białe grudki na błonach śluzowych oraz swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Infekcje bakteryjne są związane z nadmiernym rozwojem bakterii, które normalnie występują w pochwie, takich jak Gardnerella vaginalis. Objawami tego rodzaju infekcji są m.in. szaro-biała wydzielina o nieprzyjemnym zapachu oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Infekcje wirusowe to np. brodawczak ludzki (HPV) lub opryszczka narządów płciowych.

Kiedy udać się do ginekologa

Jeśli wystąpią objawy infekcji intymnej, warto udać się do ginekologa w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W Gdańsku leczeniem dolegliwości kobiecych zajmuje się m.in. Danuta Kardzis Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska. Leczenie infekcji może obejmować stosowanie miejscowych leków przeciwgrzybiczych, antybiotyków lub przeciwwirusowych, w zależności od przyczyny infekcji. W przypadku nawracających infekcji intymnych, ginekolog może zlecić dodatkowe badania w celu określenia przyczyny ich występowania. Ważne jest również stosowanie się do zaleceń lekarza oraz dbanie o higienę intymną, aby zapobiec nawrotom infekcji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz