Materiał Partnera

Implantologia i protetyka

Implantologia i protetyka

Stomatologia to niezwykle szeroka dziedzina medycyny podzielona na wiele specjalizacji, związanych nie tylko z zachowaniem dobrej kondycji zębów, ale także ich odpowiednim ułożeniem i kształtem, a nawet uzupełnianiem. Uzupełniać możemy części zębów, a także całe zęby, w zależności od tego, jaka pojawi się konieczność. Aby jednak dobrze wybrać gabinet stomatologiczny, powinniśmy dowiedzieć się, na czym polegają protetyka oraz implantologia.

Implantologia oraz protetyka – na braki w uzębieniu

Nowoczesne rozwiązania z dziedziny protetyki pozwalają na wiele. Od zakrywania nieestetycznych przebarwień po uzupełnienie złamanego zęba czy braków w uzębieniu. W przypadku tego ostatniego działania sztuczne zęby mogą przyjmować najróżniejsze formy, tak ruchome jak i nieruchome. Wśród tych ostatnich możemy wymienić na przykład protezy szkieletowe, szynorprotezy, protezy unilateral czy osiadające. Protezy nieruchome to na przykład mosty i korony metalowe, licówki, galwanoforming czy protezy teleskopowe. Wybór odpowiedniej dla nas protezy jest niezwykle ważny i determinowany przez szereg czynników dostrzegalnych w zasadzie wyłącznie dla biegłego lekarza‐protetyka. Specjalizacja, w której obrębie działa, może łączyć się z chirurgią stomatologiczną. Jeśli ma to na celu uzupełnienie braków w uzębieniu, mówimy o implantologii – dziedzinie stomatologii, która ostatnimi czasy bardzo dynamicznie się rozwija. Wymaga jednak niezwykle szeroko wykwalifikowanego lekarza. Na szczęście znajdziemy takich w Ortodental. NZOZ. Bożena Hajduk, gdzie skorzystamy z szerokiej oferty protetycznej oraz implantologicznej.

Implant a proteza

Strata zęba wraz z korzeniem powoduje z czasem zanik kości szczęki. Implanty mają w takim przypadku rolę zapobiegającą, hamując ten proces i pozwalając na zachowanie oryginalnego kształtu twarzoczaszki. Implanty zębów są jedyną opcją, aby rzeczywiście zastąpić ząb i jego korzeń. Protezy czy mosty nie mają takiego działania, a w niektórych przypadkach mogą nawet przyspieszyć wspomniany wyżej proces zaniku kości. Ponadto, przy ich montowaniu dentysta musi czasem oszlifować pobliskie, zdrowe zęby, co może doprowadzić do ich osłabienia lub późniejszego uszkodzenia. Implanty zdają się więc rozwiązaniem dużo bardziej kompleksowym oraz niwelującym wszelkie problemy związane z brakami w uzębieniu. Nie powodują ponadto żadnego dyskomfortu w kontaktach towarzyskich, idealnie zastępując nasze własne zęby. Jedyną ich istotną wadą może być cena, dużo wyższa niż w przypadku większości rodzajów protez czy mostów zakładanych w gabinecie stomatologicznym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz