Materiał Partnera

Implantologia – czyli jak uzupełnić braki w uzębieniu!

Implantologia – czyli jak uzupełnić braki w uzębieniu!

Braki w uzębieniu znacznie wpływają na samoocenę pacjenta, oraz jego odbiór wśród innych ludzi. Nie jednak na kwestiach wizualnych warto się koncentrować, ale na problemach zdrowotnych, jakie mogą się pojawić w przypadku pustej luki zębowej. Doprowadzić może to bowiem do recesji dziąseł, przesunięcia zębów, czy nawet do poważnych problemów ze szczęką, wliczając w to pojawiające się podrażnienia oraz zapalenia. Na szczęście stomatologia z każdym rokiem dynamicznie się rozwija, zapewniając m.in. innymi szereg nowoczesnych zabiegów implantologii!

Czym jest implantologia?

Implantologia to w odróżnieniu od periodontologii, dziedzina stomatologii, która dotyczy nie przygotowywania protez zębowych, ale ich implantów. Najczęściej mowa zatem o uzupełnianiu braków zębowych pojedynczych lub mnogich, ale nieumiejscowionych obok siebie. Istotne w implantologii jest również to, że zapewnia ona trwałość zastosowanej metody leczenia. Implanty zębowe są zatem na stałe wstawiane w miejscu braku uzębienia, a proces osteointegracji, pozwala na zaadaptowanie przez organizm sztucznego komponentu. Mowa tutaj o zrastaniu żywej tkanki kości z tytanem, czy innym tworzywem konstrukcyjnym.

Czym jest implant?

Implant niekiedy mylimy z koroną zębową, która również jest jego częścią, czy też z licówkami i protezami. Wyrób ten różni się od wszystkich wymienionych w zasadzie pod każdym względem. Przede wszystkim implantem nazywa się specjalną tytanową śrubę, która po wszczepieniu w miejscu braku uzębienia łączy się z tkankami i zastępuje korzeń zęba. To właśnie na implancie w następnej kolejności osadzana jest korona porcelanowa lub też ceramiczna. Jej kolor oraz kształt zawsze jest ściśle dostosowywany do reszty uzębienia, dzięki czemu ostateczny efekt jest bardzo naturalny. Warto jednak wiedzieć, że cały proces jest poprzedzony nawet kilkoma wizytami przygotowawczymi.

Konsultacje implantologiczne

Przed każdym zabiegiem wrzepienia implantu – mowa o tytanowym korzeniu – należy przejść przez szereg procesów przygotowawczych. Ważne jest określenie stanu zdrowia jamy ustnej i wielokrotnie wyleczenie wszystkich schorzeń w jej obrębie. Istotny jest także wywiad dotyczący stanu ogólnego pacjenta. Niekiedy bowiem można spotkać się z przeciwwskazaniami do podjęcia tego typu leczenia. Przykładem może być aktywna parodontoza, czy nawet nieodpowiednie stężenie cukru we krwi. Jeśli jednak stan zdrowia umożliwia zakwalifikowanie się do zabiegu, wykonywane są wcześniej profesjonalne działania diagnostyczne. Zalicza się do nich między innymi tomografię komputerową – zdjęcie rentgenowskie 3D. W przypadku zainteresowania tą innowacyjną metodą, warto zgłosić się zatem między innymi do innowacyjnego ośrodka LUX-DENT PL, który działa w Kościerzynie. Wielu pacjentów zgłasza się do tego gabinetu o pomoc również przy mniej złożonych problemach z zębami. Mowa o usuwaniu próchnicy, piaskowaniu zębów, czy też o plombowaniu. 

Opracowanie:
Nowa Karczma, J. Wybickiego 4
tel. 58 687 69 80
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz