Artykuł sponsorowany

Ile razy w roku i w jaki sposób powinieneś czyścić komin w domu jednorodzinnym?

Ile razy w roku i w jaki sposób powinieneś czyścić komin w domu jednorodzinnym?
Przewody kominowe dotyczą każdego rodzaju ogrzewania centralnego, bez względu na stosowane paliwo. Piece opalane węglem i drewnem są szczególnie narażone na niedrożność przewodów, dlatego znajdują się pod wyczulonym okiem urzędników. Prawo budowlane uwzględnia częstotliwość kontroli drożności przewodów kominowych, dlatego bądź ostrożny! Pamiętaj, by regularnie sprawdzać ich stan i w razie konieczności wyczyścić. 

Jak często kontrolować komin?

Według rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji kontrole drożności przewodów kominowych powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku. Niedopilnowanie tego może być ukarane mandatami, wynoszącymi nawet 500 PLN. Natomiast samo czyszczenie powinno odbywać się około 4 razy w roku, zwłaszcza w przypadku kotłów, w których jest spalany węgiel i drewno. Nie jest to tylko widzimisię ustawodawców, gdyż niedrożne przewody mogą doprowadzić do pożaru lub wydzielania się niebezpiecznych gazów wewnątrz budynku. Jednym z nich jest śmiercionośny czad, który każdego roku zbiera swoje żniwa nie w postaci pojedynczych ofiar, a całych rodzin. Czad jest bezwonny, dlatego nie jesteśmy w stanie określić jego obecności w powietrzu.

W jaki sposób czyścić przewody?

Przede wszystkim ważne jest, aby czyścić komin, zanim dym zacznie wydobywać się wewnątrz budynku. Powstawaniu dużej ilości sadzy szczególnie sprzyja drewno mokre, a już pod żadnym pozorem nie wolno spalać przedmiotów, które zawierają dodatki tworzyw sztucznych np. śmieci. Samodzielne czyszczenie komina wiąże się z pracą na wysokości, dlatego należy być szczególnie ostrożnym. Osoby niedoświadczone powinny wybrać usługi profesjonalnego kominiarza, który przeprowadzi dokładną inspekcję, a następnie wyczyści komin i wszystkie przewody, aby nie pozostały w nim żadne niebezpieczne, zapychające jego światło zanieczyszczenia. W Kaliszu i jego okolicy usługi kominiarskie świadczy firma Sebastiana Brody, która w swojej pracy wykorzystuje specjalistyczny sprzęt kominiarski.

Jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania swojego domu, pamiętaj o tym, aby już wtedy zadbać o bezpieczny i łatwy dostęp do komina. Jeżeli jest on trudny, warto zastosować drobną przebudowę lub umieszczenie konstrukcji, dzięki której będziemy mogli swobodnie pracować, bez ryzyka upadku z wysokości. Do czyszczenia komina przydatne będą narzędzia, takie jak szczotka ze stali żaroodpornej, obciążnik, długa lina oraz latarka. Przed przystąpieniem do czyszczenia komina od góry pamiętaj, żeby zabezpieczyć przewody w kotłowni, by sadze nie wysypywały się do pomieszczenia. Czynność czyszczenia szczotką i wybierania sadzy należy powtarzać, do momentu, aż po włożeniu lusterka w przewód na dole – ujrzymy w nim odbicie nieba.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz