Artykuł sponsorowany

Ile pomieszczeń powinno być w domu jednorodzinnym?

Ile pomieszczeń powinno być w domu jednorodzinnym?

O funkcjonalności domu decyduje przede wszystkim ilość i rozkład pomieszczeń. Nie oznacza to jednak, że im większy budynek, tym bardziej funkcjonalny. Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, powinniśmy przede wszystkim dostosować jego wnętrza do liczby osób, które będą w nim mieszkać oraz ich potrzeb. Kwestią najbardziej dyskusyjną jest to, jaka ilość pomieszczeń będzie najbardziej optymalna. Warto kierować się poniższymi wskazówkami.

Liczba pomieszczeń w domu

Dom jest inwestycją na całe życie. Budujemy go z myślą o wygodzie naszej rodziny, dlatego też pragniemy, by budynek był jak najbardziej funkcjonalny. Zbyt mała liczba pomieszczeń nie zapewni domownikom optymalnej przestrzeni, z kolei kiedy zdecydujemy się na liczbę wnętrz ponad miarę, podwyższy to koszty budowy oraz utrzymania domu. Rodzaj pomieszczeń, ich metraż oraz ilość najlepiej będzie skonsultować z doświadczonym architektem. Dobrych specjalistów znajdziemy np. w biurze architektonicznym Neo-Project

Salon i sypialnie dla domowników

W każdym domu warto wygospodarować miejsce na salon, w którym będzie można swobodnie przyjmować gości i spędzać czas z rodziną. Popularnym rozwiązaniem jest stworzenie salonu wraz z aneksem kuchennym. Taka przestrzeń pełni wówczas także rolę jadalni. Oprócz salonu należy też pomyśleć o osobnej sypialni dla każdego z domowników. Własny pokój zapewni każdemu dużą prywatność i odrobinę intymności. W większości gotowych projektów architektonicznych znajdziemy jedną główną sypialnię- często wraz z garderobą- przeznaczoną dla małżonków oraz mniejsze wnętrza, które można zaaranżować na pokoje dla dzieci. W większych domach wydzielona jest również sypialnia dla gości, dzięki której nie muszą oni nocować w salonie.

Kuchnia i łazienka

Kuchnia to serce każdego domu. W domach jednorodzinnych zazwyczaj jest to pomieszczenie ustawne i przestronne. Umożliwia to swobodne rozstawienie mebli i sprzętów, z których korzysta się wówczas wygodniej. Kuchnia często jest też miejscem, gdzie stołuje się cała rodzina. Dobrze więc, by mogła pomieścić odpowiednio duży stół, chyba że planujemy, by ten stanął w salonie. W przypadku domów jednorodzinnych warto pomyśleć o dwóch łazienkach. Pozwala to na sprawną toaletę wszystkich członków rodziny, bez zbędnych konfliktów.

Biuro i inne pomieszczenia

Jeśli pracujemy w domu, dobrze jest pomyśleć o pomieszczeniu, w którym moglibyśmy robić to bez żadnych przeszkód.  Własny gabinet pozwala lepiej skupić się na zawodowych obowiązkach. Jest też miejscem, w którym przechowywać możemy wszystkie dokumenty i przedmioty związane z pracą. Doświadczony architekt może zaplanować lokalizację gabinetu tak, by znajdował się on w najbardziej cichej części domu. Do pomieszczeń dodatkowych, które mogą znaleźć się w projekcie, ale też nie muszą, zaliczyć możemy spiżarnię, pralnię, suszarnię czy strych. Sprawiają one, że dom jest bardziej funkcjonalny. Warto zaznaczyć, że wnętrza te nie muszą mieć dużego metrażu. Czasem kilka metrów kwadratowych, które przeznaczymy na pomieszczenie gospodarcze, robi ogromną różnicę, jeśli chodzi o komfort mieszkania.

Opracowanie:
Kraków, dr. Babińskiego 71B lok. II Piętro
tel. 606 219 716
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz