Artykuł sponsorowany

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Zakup, remont i wyposażenie mieszkania to poważne inwestycje. Właśnie dlatego powinieneś zastanowić się, w jaki sposób zabezpieczysz swoją nieruchomość. Jednym z łatwiejszych sposobów jest wykupienie polisy mieszkaniowej, która zagwarantuje ci wypłatę odszkodowania, kiedy dojdzie do pożaru, zalania lub gdy ktoś włamie się do lokalu. Dowiedz się, ile zapłacisz za takie ubezpieczenie i co możesz zyskać, podpisując umowę z ubezpieczycielem

Polisa na mieszkanie a wypłata odszkodowania

Będąc właścicielem mieszkania, musisz liczyć się z tym, że może ono wymagać remontu w najmniej spodziewanym momencie – np. wtedy, kiedy ulegnie zniszczeniu na skutek działania siły przyrody lub osób trzecich. W związku z posiadaniem ubezpieczenia nieruchomości otrzymasz wsparcie finansowe, kiedy:

  • dojdzie do pożaru – i to zarówno w twoim mieszkaniu, jak i w sąsiednim lokalu – ogień może spowodować olbrzymie szkody i zająć nie tylko elementy stałe, ale też domowe sprzęty i wartościowe przedmioty

  • pęknie rura – mieszkanie, które zostało zalane, wymaga szybkiego remontu i osuszania ścian. Bywa, że szkody obejmują również nieruchomość sąsiada. Jednak decydując się polisę mieszkaniową z OC w życiu prywatnym, zabezpieczasz się i na takie sytuacje – to ubezpieczyciel poniesie koszty remontu sąsiedniego lokalu

  • wichura, grad lub intensywne opady deszczu uszkodzą konstrukcję dachu – jeśli twoje mieszkalne znajduje się ostatniej kondygnacji, może ucierpieć na skutek takich warunków atmosferycznych. Wtedy ubezpieczyciel będzie zobowiązany wypłacić ci świadczenie pieniężne

  • dojdzie do włamania i kradzieży.

Ponadto ubezpieczyciele są elastyczni co do zakresu ochrony – możesz wybrać polisę, która obejmuje także przedmioty szklane czy home assistance. Więcej o warunkach takiego ubezpieczenia i jego kosztach przeczytasz na https://rankomat.pl/nieruchomosci/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-mieszkania.

Polisa mieszkaniowa – ile to kosztuje?

Jeżeli uważasz, że koszt wykupienia ubezpieczenia nieruchomości to duży wydatek, pomyśl o tym, ile będzie kosztowało cię usunięcie ewentualnej szkody. Ceny materiałów budowlanych przerażają, a fachowcy mają wyjątkowo wysokie stawki. W takiej perspektywie wykupienie polisy jest rozsądną decyzją.

Polisę taką opłaca się zwykle za rok z góry. Jednak jeżeli jest ona zbyt wysoka, ubezpieczyciel może rozłożyć ją na raty – w ten sposób nie spowoduje ona dziury w domowym budżecie. Wysokość składki zależy od kilku czynników – może ona wynosić ok. 200 zł, ale jeśli zdecydujesz się na szeroki zakres ochrony, wzrośnie ona do nawet ok. 700 zł.

Pamiętaj jednak, że tanie ubezpieczenie to niekoniecznie takie, które będzie odpowiadało twoim potrzebom. Dlatego warto znaleźć ofertę, która jest kompromisem między atrakcyjną ceną a korzystnymi warunkami umowy.

Wysokość składki – od czego zależy?

Na cenę ubezpieczenia zasadniczy wpływ ma jego zakres. Tańszy wariant przewiduje jedynie ubezpieczenie murów i elementów stałych na wypadek, pożaru, powodzi, silnego wiatru. Natomiast droższa polisa będzie gwarantowała wypłatę odszkodowania, kiedy dojdzie do włamania i dewastacji lokalu, uszkodzenia szklanych przedmiotów, mebli. Ponadto dopłacić trzeba za OC w życiu prywatnym i home assistance, który zapewnia organizację interwencji fachowca np. w sytuacji uszkodzenia instalacji elektrycznej.

Oprócz tego wysokość składki zależy od:

  • wartości lokalu – ma na to wpływ jego metraż, atrakcyjność lokalizacji i rok budowy budynku, w którym się znajduje

  • zabezpieczeń antywłamaniowych – zamontowanie drzwi i zamków z odpowiednimi atestami to sposób na zniechęcenie złodziei, ale też na zapłacenie niższej składki

  • położenia samego budynku – jeśli jesteś właścicielem lokalu usytuowanego na paterze, a w pobliżu znajduje się zbiornik wodny (rzeka, jezioro), to twój lokal jest narażony na zalanie podczas powodzi – tym samym za polisę mieszkaniową zapłacisz więcej.

Kiedy już dojdzie do szkody, można boleśnie odczuć brak ubezpieczenia mieszkania. Dlatego jeśli chcesz otrzymać wsparcie finansowe, które pokryje koszty remontu, pomyśl o dobrej polisie i jej odpowiednio szerokim zakresie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz