Artykuł sponsorowany

Ile gniazdek elektrycznych powinno znaleźć się w konkretnym pomieszczeniu?

Ile gniazdek elektrycznych powinno znaleźć się w konkretnym pomieszczeniu?

Gniazdka elektryczne wykorzystywane są każdego dnia przez wszystkich domowników. Biorąc pod uwagę fakt, że liczba specjalistycznych urządzeń, z jakimi można spotkać się w gospodarstwie domowym stale rośnie, warto zadbać o to, aby ich używanie było jak najbardziej komfortowe. Cel ten można zrealizować w bardzo prosty sposób, dbając o właściwą liczbę gniazdek w każdym pomieszczeniu. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Jaka powinna być ilość gniazdek w kuchni i łazience?


Nowoczesne kuchnie nie przypominają już pomieszczeń, z jakimi można było spotkać się jeszcze kilkanaście, czy kilkadziesiąt latem temu. Obecnie poza lodówką i opcjonalnie okapem, znaleźć można tutaj ogromną ilość wyposażenia dodatkowego, dzięki któremu przygotowywanie posiłków jest znacznie szybsze i prostsze. Mowa tutaj oczywiście o blenderach, mikserach, sokowirówkach czy opiekaczach. Swoje miejsce w kuchni często znajdują również wielofunkcyjne ekspresy do kawy. Dlatego też specjaliści z branży elektrycznej są absolutnie zgodni co do tego, że w przestrzeni tej powinno być zamontowanych przynajmniej 5 gniazd ze stykiem ochronnym.

Jeżeli zaś chodzi o łazienki, to w tym przypadku minimalna liczba gniazd elektrycznych sugerowana przez elektryków to 3 sztuki. Rozwijając myśl, każdy właściciel mieszkania powinien zadbać o to, aby na ścianach znalazły się wyłącznie gniazda dedykowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, czyli produkty o oznaczeniu IP 44 lub wyższym, które wskazuje na dużą odporności urządzenia na kontakt z wodą i ciałami stałymi. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na większą ilość. Może się to okazać bardzo praktyczne, ponieważ jedno z gniazd zawsze zajęte jest przez pralkę. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ile gniazd w pokojach dziennych?


Podczas określania ilości potrzebnych do pokoju gniazdek, warto posłużyć się sprawdzonym rozwiązaniem. Na każde 5 m2 przestrzeni powinno zostać zainstalowane jedno podwójne gniazdo. Podczas planowania ich konkretnego rozmieszenia, trzeba wziąć pod uwagę rozmieszczenie mebli. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której kontakt zostanie zasłonięty np. przez komodę. W salonach, gdzie zdecydowanie najczęściej umieszczany jest kącik RTV, do samej obsługi urządzeń takich jak telewizor, kino domowe czy konsola do gier, powinno znaleźć się od 6 do 8 gniazdek. Dzięki temu użytkownicy nie staną przed koniecznością wykorzystywania przedłużaczy oraz rozdzielaczy.

Jak podkreślają specjaliści z branży elektrycznej, nie można bagatelizować ilości gniazdek, które mają znaleźć się w przedpokoju. Mają one swój bardzo praktyczny wymiar i pozwalają np. na bardzo wygodne podłączenie odkurzacza. Dlatego też w każdym korytarzu musi się znaleźć przynajmniej jedno gniazdko. Dobrze zainstalować je w takim miejscu, aby wąż ssący objął swoim zasięgiem jak największy obszar.

Najistotniejsze kwestie techniczne


Inwestorzy powinni wiedzieć o tym, iż instalację gniazdek wtyczkowych wykonuje się przy wykorzystaniu przewodu o przekroju żył nie mniejszym niż 2,5 mm², a obwód zabezpiecza się bezpiecznikiem nadprądowym B16. Taki stan rzeczy warunkuje parametr, który nazywany jest dopuszczalną obciążalnością prądową długotrwałą. Chodzi oczywiście o to, iż w pewnych warunkach mniejszy przekrój żyły okazuje się po prostu niewystarczający. Zatem pozorne oszczędności związane z zakupem przewodów o zmniejszonej średnicy z pewnością można uznać za pozostawiające wiele do życzenia.

Okazuje się również, że sam sposób rozprowadzenia przewodów ma spore znacznie. O ile jest to możliwe, przewody instalacyjne na ścianach w trasie pionowej i poziomej powinny być poukładane strefach instalacyjnych, które wyznaczone są  między 15 cm a 45 cm, licząc od sufitu czy posadzki.  Wyjątkiem są ściany w kuchni, gdzie mogą pojawić się szafki wiszące, wtedy przewody prowadzimy w strefie pomiędzy 90 cm a 120 cm nad posadzką. Niektórzy decydują się na ich ułożenie w posadzce, a inni np. w listwach przypodłogowych jednak są to przypadki, kiedy nie ma możliwości poprowadzenia przewodów w strefach. Trzeba zadbać o to, aby kable nie były narażone na ewentualne uszkodzenia. W tym miejscu należy  wyraźnie podkreślić, iż najczęściej popełnianym błędem jest próba upchnięcia jak największej ilości przewodów w jednej puszce elektrycznej.

Dlatego też, aby mieć całkowitą pewność, że instalacja elektryczna w naszym domu zostanie założona z troską o najmniejszy nawet detal, warto w tej kwestii zaufać jedynie najlepszym wykonawcom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma LP-Technik, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz umiejętności podejścia do każdego zlecenia w sposób indywidualny ugruntowała sobie pozycję jednej z najrzetelniejszych w swoim regionie. Wszyscy klienci mogą liczyć tutaj zarówno na miłą atmosferę obsługi, jak i atrakcyjne ceny oraz szeroko zakrojone doradztwo techniczne.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz