Materiał Partnera

Ikonografia – poznaj sztukę Anny Gełdon!

Ikonografia – poznaj sztukę Anny Gełdon!

Ikony to przepiękne dzieła sztuki sakralnej, które swoim pięknem i mistycyzmem podbijają serca wielu osób. Dzisiaj wykonywane są one tylko przez artystów, którzy wyróżniają się szeroką wiedzą historyczną, malarską, czy materiałoznawczą. Jedną z niewielu w Polsce specjalistek od ikonografii, a także bizantynistek jest Anna Gełdon, która prowadzi swoją pracownię w Krakowie.

Niezwykły artyzm wykonywanych ikon – dzieła na zamówienie

Niezwykłość Pracowni Ikon Anny Gełdon opiera się na wykorzystaniu starodawnych technik wykonawstwa tego typu dzieł. Polega ono na przygotowaniu podobrazia na specjalnej klasy desce, a następnym nałożeniu na nią pigmentów oraz złoceń. Warto wiedzieć, że przygotowanie ikony wymaga ogromnej wiedzy dotyczącej dogmatów chrześcijańskich, kultury bizantyjskiej, a także porządku architektonicznego i dekoracyjnego cerkwi. To właśnie ta niezwykle bogata wiedza oraz doświadczenie, a także talent powodują, że dzisiaj zamówienia na ikony składają u Anny Gełdon zarówno klienci indywidualni, którzy chcą podkreślić mistyczny charakter swoich wnętrz, jak i przedstawiciele cerkwi, czy kolekcjonerzy dzieł sztuki. Dowodem niezwykłości duchowej oraz artystycznej dzieł Anny Gełdon jest to, iż znajdują się one w zbiorach instytucji sakralnych oraz publicznych, czy też prywatnych na całym świecie, między innymi w świątyniach w Stanach Zjednoczonych, RPA, Danii, Chile, Rosji, czy Niemczech. Koneserzy i znawcy widzą bowiem w nich praktykę nabytą w słynnej szkole ikonograficznej Ławry Troicko–Siergijewskiej w Siergijew Posadzie pod Moskwą.

Warsztaty i kursy artystyczne

Oprócz oferty związanej z wykonawstwem ikon, a także ich odnawianiem, Pracowania IKONY Anny Gełdon otwarta jest dla wszystkich talentów – zwłaszcza tych młodych. Znana krakowskiemu światu artystycznemu bizantynistka oferuje warsztaty stacjonarne, czy wakacyjne, związane z malowaniem ikon, technikami pozłotnictwa, czy też szeroko pojętej sztuki sakralnej. Rozwijając swoje zdolności pod okiem Anny Gełdon, można nauczyć się nie tylko technik wykonawstwa ikon obdarzonych własną historią, duchowością i ładunkiem emocjonalnym. Wiele osób dzięki tego typu warsztatom poszerza swoją wiedzę dotyczącą historii sztuki. Jest to zatem dobry sposób na przygotowanie się do podjęcia kształcenia w Akademiach Sztuk Pięknych, czy też renomowanych szkołach ikonograficznych. Kurs pozwoli również wykonać własną ikonę, która będzie mogła zdobić ściany domu, czy też zostanie wykonana, jako prezent na przykład na chrzciny, Komunię Świętą, bierzmowanie, ślub, czy też święcenia kapłańskie. Zainteresowane osoby zarówno ikonami Anny Gełdon, jak i jej warsztatami, powinny zapoznać się z prowadzoną przez nią stroną internetową – znajdują się tam przykładowe realizacje tych niezwykłych dzieł.

Opracowanie:
Kraków, Langiewicza 4 lok. 3
tel. 512 124 232
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz