Materiał Partnera

Idealny gatunek na drewno kominkowe

Idealny gatunek na drewno kominkowe

Drewno kominkowe jest ważnym elementem funkcjonowania wielu domów. Właśnie w nich kominek pełni rolę nie tylko dekoracyjną, ale także efektywnie ogrzewa powierzchnię domu. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na przemyślany wybór gatunku drewna, którym będziemy palić w kominku. Właściwy wybór może zapewnić optymalną wydajność nie narażając nas na zbyt duże koszty opału.

Jaki rodzaj drewna jest najlepszy do kominka?

W sezonie grzewczym zużycie drewna kominkowego może sięgać nawet 15 m3. Dokonując wyboru w pierwszej kolejności musimy zdecydować na jaki rodzaj drewna postawić. Idealne do kominka będzie z pewnością drewno liściaste. Dlaczego nie iglaste? Surowiec z drzew iglastych charakteryzuje się dużą zawartością żywicy. Ta w procesie spalania w charakterystyczny sposób „strzela” czym może przyczynić się do trudno usuwalnych zabrudzeń elementów wyposażenia salonu. W trakcie spalania żywicy wydziela się również dużo dymu oraz sadzy, które zanieczyszczają przewód kominowy. 

A jak jest w przypadku drewna liściastego? Spala się ono równomiernie nie emitując przy tym dużych ilości dymu. Szczególnie cenne pod tym względem są grab, dąb oraz buk, których drewno jest dosyć twarde. Charakteryzują się one największą wydajnością co przekłada się na ilość generowanego ciepła. Gatunki o miękkim drewnie (topola, lipa) są lżejsze, a tym samym mniej kaloryczne. To odbija się na niższej wydajności w procesie spalania. Najlepiej zobrazuje to porównanie wagi grabiny i topoli, które jasno dowodzi, że 1 m3 topili waży tyle samo co 0,54 m3 grabiny. To pokazuje, że grab jest 2 razy bardziej wydajny podczas spalania.

Jaki gatunek drewna jest najlepszy do kominka?

Skoro już wiemy, że dużo lepszym opałem do kominka będzie drewno liściaste, to czas teraz zdecydować się na konkretny gatunek. Dobrym kandydatem może okazać się drewno brzozowe, które pali się bardzo dobrze nawet pomimo krótkiego okresu sezonowania. Co ważne nie wydziela także dużych ilości substancji smolistych. Niestety sporo do życzenia pozostawia wydajność opałowa tego gatunku. Znacznie lepsze parametry posiada buk. Drewno bukowe generuje dużo ciepła, a przy tym spala się powoli i równomiernie. Bardzo podobną wydajność wykazuje dąb. Jego przewagą jest obecność garbników, które podczas spalania wydzielają przyjemny, nieco gorzkawy zapach. Dębina bardzo dobrze sprawdzi się podczas wędzenia potraw. Podobne zalety posiada również drewno drzew owocowych jak grusza, wiśnia czy jabłoń. Wymienione gatunki spalają się powoli i równomiernie, wydzielając przy tym przyjemny aromat. Bezkonkurencyjny pod kątem wartości opałowej jest grab. Spala się bardzo wolno, a przy tym daje dużo ciepła.

Nieco rzadziej, jako drewno kominkowe, używany jest jesion. Wynika to z faktu, że gatunek ten sprawia spore trudności podczas łupania. Bardzo trudno pociąć go na tzw. szczapy. Dosyć ciekawym gatunkiem opałowym jest olcha. Jeżeli nie jest odpowiednio „wysezonowana”, to pali się fatalnie. Z drugiej strony olcha jest uważana za najlepsze drewno do wędzenia. Poprawia kolor potraw i nadaje im niepowtarzalnego aromatu.

Jako drewno kominkowe bardzo rzadko używana jest topola. Wynika to z jej niskiej wartości opałowej. Poza tym wysuszone drewno topolowe spala się błyskawicznie. Dlatego też gatunek ten dużo lepiej sprawdza się jako podpałka.

Na co uważaj wybierając drewno kominkowe?

Kupując drewno kominkowe należy zwrócić uwagę, czy poszczególne elementy (szczapy) nie są lakierowane lub pokryte impregnatami. Substancje te podczas spalania mogą wydzielać trujące toksyny. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na wilgotność drewna. Kupując drewno do kominka należy upewnić się, że jest ono „wysezonowane”. Sezonowanie surowca drzewnego pozwala na redukcję wilgotności z 50-70% do 15-20%. To z kolei ułatwia jego spalania i ogranicza ilość powstającego dymu.

Drewno kominkowe warto kupować od firm, które zajmują się profesjonalnie jego sprzedażą. Doskonałym przykładem jest firma BIO HOT z Grodziska Mazowieckiego, która oferuje nie tylko drewno opałowe i kominkowe, ale również tzw. pellet sosnowy oraz rozpałkę sosnową.

Opracowanie:
Grodzisk Mazowiecki, Warszawska 2 d
tel. 790 501 000
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz