Idealne biurko do nauki. Jak wybrać biurko dla dziecka?

Idealne biurko do nauki. Jak wybrać biurko dla dziecka?

Twoje dziecko w tym roku rozpoczyna edukację? To czas na zakup pierwszego biurka. W sklepach znajdziemy bogaty wybór biurek dziecięcych – biurka regulowane, biurka narożne, łóżka piętrowe z biurkiem. Oferta jest szeroka, ale które rozwiązanie jest praktyczne i najlepsze dla pierwszoklasisty? Poznaj wskazówki, jak wybrać najlepsze biurko dla dziecka.

Jakie biurko dla dziecka będzie najlepsze?

Już niedługo pierwszy września, więc wielu rodziców czeka wybór biurka dla swojej pociechy. Nieodpowiednie może być przyczyną pojawienia się wad postawy. Sprawdź, jak wybrać właściwe biurko.

Jak siedzieć przy biurku?

Po pierwsze, zanim wybierzesz się do sklepu po idealne biurko, sprawdź, jak dziecko powinno prawidłowo siedzieć. Wygodne biurka dla dzieci muszą umożliwiać siedzenie z prostymi plecami. Maluch nie może się garbić, bo zbyt obciąża to kręgosłup, szczególnie w odcinku lędźwiowym.

Ręce dziecka powinny swobodnie opierać się o blat i uginać pod kątem prostym. Nogi nie mogą zwisać w powietrzu, tylko stabilnie opierać się o podłogę, dlatego równie ważne jest, by dopasować odpowiednie krzesło do biurka.

Wysokość biurka a wzrost

Odpowiednie biurko to takie, które dopasowane jest do wzrostu dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup mebla z regulacją wysokości. Wtedy biurko będzie rosło razem z naszą pociechą. Zwykle decydujemy się na zakup, gdy dziecko skończy 6 lat – wówczas wzrost malucha to ok. 120 cm. Specjaliści polecają, by dla takiego dziecka wybrać biurko o wysokości ok. 55 cm.

Jeśli zdecydujesz się na biurko dziecięce regulowane, możesz podnieść blat nawet o 20 cm. Pulpit będzie można bez problemu regulować wraz ze wzrostem dziecka. Warto zwrócić uwagę na sposób regulacji. Lepiej wybierz stabilne i solidne modele, by podnoszony blat był odpowiednio wypoziomowany.

Wadą biurek regulowanych może być ich wyższa cena w stosunku do mebli standardowych. Z drugiej strony to zakup na kilka lat.

Właściwe nachylenie blatu

Wybierając biurko, zwróć uwagę na możliwość regulacji blatu. Kąt nachylenia pulpitu zależy od tego, co w danej chwili dziecko robi. Zdecydowanie wpływa to dobrze na kręgosłup, ponieważ maluch nie musi się schylać. Właściwe nachylenie blatu w czasie czytania to 30°. Podczas pisania najlepiej ustawić pulpit pod kątem 15°, a w trakcie rysowania – 5°.

A może łóżko z biurkiem albo biurko narożne?

Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca, możesz wybrać łóżko piętrowe z biurkiem. Takie rozwiązanie pozwala dobrze zorganizować przestrzeń i utrzymać porządek nawet w małym pomieszczeniu. Ma niestety też kilka wad – łóżko piętrowe jest zwykle krótsze, więc dziecko szybciej z niego wyrośnie. Poza tym zawsze istnieje ryzyko potknięcia w czasie wchodzenia po drabince czy uderzenia głową o sufit.

Innym pomysłem jest biurko narożne, które również pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Modele tego typu mają często dodatkowe półki na sprzęty i książki. Rozwiązanie praktyczne, jednak ma też swoje minusy. Biurka narożne to zwykle ciężkie, zabudowane meble, które nie pasują do nowoczesnych czy minimalistycznych wnętrz.

Jak ustawić biurko?

Najlepiej ustawić biurko przy oknie. Pamiętaj, że ustawienie biurka zależy od tego, którą ręką dziecko pisze. Zasadą jest, że biurko osób praworęcznych ustawiamy tak, by okno było po lewej stronie. I odwrotnie, dla osób leworęcznych – po prawej.

Światło dzienne jest najlepsze dla oczu, ale ta sama zasada dotyczy sztucznego światła. Lampkę na biurku osoby praworęcznej ustawia się po lewej stronie. Zwróć uwagę, czy wybrana lampka na biurko jest regulowana, by można było dobrze oświetlić miejsce pracy. 

Jeśli na blacie ma stać komputer, ważne jest odpowiednie ustawienie monitora. Monitor ustaw na wysokości oczu w odległości przynajmniej 40, lub maksymalnie 70 cm, od oczu dziecka. Biurko komputerowe powinno pozwalać na swobodne oparcie nadgarstków.

Jak zorganizować biurko?

Biurka młodzieżowe niestety często są trudne w utrzymaniu porządku. Jak zapanować nad bałaganem w pokoju dziecka czy nastolatka? Sprawdzą się tu wszelkie organizery, które można postawić na blacie lub schować w szufladach. Organizer na biurko zagwarantuje ład i pomoże skupić się na nauce. Przyda się też antypoślizgowa podkładka na biurko, która dodatkowo ochroni przed zabrudzeniem.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz