Artykuł sponsorowany

Hydraulika siłowa – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Hydraulika siłowa – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Hydraulika siłowa znajduje wiele zastosowań w gałęziach przemysłu takich jak lotnictwo, górnictwo, motoryzacja i inne. Dzięki niej możliwe jest stosowanie maszyn wyposażonych w napędy hydrauliczne, które w przeciwieństwie np. do elektrycznych, nie potrzebują podłączenia do gniazdka. Czym konkretnie jest hydraulika siłowa? Dowiedz się, dlaczego pompy hydrauliczne (np. pompy tłoczkowe), silniki łopatkowe, siłowniki hydrauliczne, zawory i inne elementy tego typu hydrauliki przemysłowej są tak popularne.

Hydraulika siłowa – co to jest?

Hydraulika siłowa to dziedzina hydrauliki, która zajmuje się wykorzystaniem układów hydraulicznych, czyli elementów urządzeń, w których konkretna ciesz np. smar lub olej znajduje się pod ciśnieniem w układzie zamkniętym i wytwarza energię. Element układu jakim jest pompa (np. pompy zębate, tłoczkowe) wymusza ruch (ściskanie i rozprężanie cieczy), w wyniku czego zostaje wytworzona energia, którą odbierają zamontowane w nim silniki, cylindry lub siłowniki hydrauliczne. Hydraulika siłowa opiera się na działaniu dwuetapowego procesu, w którym na początku za pomocą siły mechanicznej wytwarzane jest podciśnienie, co powoduje, że ciecz (np. olej) zasysana jest ze zbiornika. W drugim etapie następuje wtłoczenie płynu do układu hydraulicznego urządzenia, wymuszenie jego ruchu i tym samym stworzenie ciśnienia. Tym samym hydraulika siłowa napędza maszyny dzięki zjawisku ciśnienia sprężonej cieczy.

Jakie zastosowanie ma hydraulika siłowa?

Hydraulika siłowa stanowi podstawę działania wielu maszyn. Znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu np. samochodowym, górniczym, energetycznym, lotniczym, stoczniowym, maszynowym itp. Tym samym wiele nowoczesnych samochodów, samolotów, maszyn budowlanych, rolniczych i innych tego typu urządzeń wyposażonych jest w elementy hydrauliki (np. od firmy Utech Hydraulic z Kielc) takie jak: pompy i silniki łopatkowe, pompy tłoczkowe, zębate oraz innego rodzaju pompy hydrauliczne, zawory ciśnieniowe oraz inne zawory sterujące przepływem, rury precyzyjnie stalowe, końcówki węży gwintowe, zakuwane i wyciskane, złącza przemysłowe, cylindry i siłowniki hydrauliczne, chłodnice, akumulatory, a także inne zastosowania hydrauliki siłowej. Ich popularność wynika przede wszystkim z faktu, że w porównaniu z napędami elektrycznymi, te hydrauliczne nie potrzebują dostępu do gniazdek, a co za tym idzie, mogą być stosowane wszędzie. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz