Artykuł sponsorowany

Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów

Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów

Każdemu z nas może przytrafić się awaria lub kolizja drogowa. W takim przypadku wielu posiadaczy pojazdów z automatyczną skrzynią biegów zastanawia się, czy holowanie tak wyposażonego samochodu jest możliwe. Jeśli chodzi o auta z manualnym mechanizmem, problem ten przecież nie istnieje, wystarczy wrzucić przełożenie na luz. W dzisiejszym artykule poznasz odpowiedź na pytanie, jak postępować w przypadku awarii lub kolizji „automatu”.

Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

W przypadku usterki lub wypadku samochodu, wielu z nas skorzysta z usług profesjonalnej pomocy drogowej, na przykład firmy Plazacar, działającej w okolicach Słubic, Świecka oraz Kostrzyna nad Odrą. Co jednak gdy zależy nam na samodzielnym holowaniu pojazdu z automatyczną skrzynią lub nie mamy możliwości skorzystania z usług fachowca?

Przede wszystkim należy pamiętać o ustawieniu przekładni w pozycji N (neutral), czyli na tak zwanym luzie. Warto przy tym sprawdzić zalecenia producenta, ponieważ niektórzy wyposażają auto w specjalny bieg przeznaczony wyłącznie do holowania. Co więcej, powinno się pozostawić włączony silnik, który będzie zasilać pompę, odpowiedzialną za smarowanie mechanizmu. Podczas drogi nie należy przy tym przekraczać zalecanej przez producenta prędkości, do około 50 km/h i nie holować pojazdu na odcinkach dłuższych niż 50 kilometrów.

Kiedy skorzystać z lawety?

Wielu producentów skrzyń automatycznych zaleca autoholowanie przy pomocy lawety, jako bezpieczną metodę, która nie spowoduje uszkodzenia przekładni i późniejszej kosztownej naprawy. Należy skorzystać z niej także w przypadku, gdy włączenie zapłonu silnika nie jest możliwe.

Fachowa pomoc przyda się również, gdy uszkodzona zostanie oś napędowa lub gdy widoczne będą wycieki ze skrzyni biegów. Samodzielny transport samochodu, może spowodować pogłębienie usterki i wzrost kosztów jej usunięcia. Należy pamiętać także, iż tak zwany „automat” nie powinien być holowany na dłuższych trasach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz