Artykuł sponsorowany

Holowanie pojazdu – najczęściej popełniane błędy

Holowanie pojazdu – najczęściej popełniane błędy

Holowanie, wbrew pozorom wcale nie należy do łatwych zadań. Zarówno dla kierowcy holującego jak i holowanego auta. Może dlatego tak często jesteśmy świadkami poważnych błędów w trakcie tej operacji. Pomyłki te, najczęściej kończące się upomnieniem lub mandatem, mogą mieć również dużo bardziej poważne konsekwencje. Poniższy artykuł omówi najczęstsze błędy kierowców podczas holowania. Na pewno warto je zapamiętać. Ku  przestrodze.

Oświetlenie i oznakowanie pojazdu

Używanie świateł awaryjnych to bardzo częsty błąd popełniany zarówno przez kierowców pojazdu holowanego jak i holującego. Ten rodzaj oświetlenia uniemożliwia prawidłowe użycie kierunkowskazów. Może to doprowadzić do wypadku w sytuacji, gdy holowane pojazdy „niespodziewanie” zmienią kierunek jazdy. Samochód holujący powinien używać świateł mijania. Pojazd holowany świateł postojowych.

Wiele osób bagatelizuje fakt, że miejsce zamontowania trójkąta ostrzegawczego w holowanym pojeździe również jest ściśle określone. Musi on się znajdować z lewej strony tylnej szyby.

Stan techniczny

Kluczowym elementem, o którym zapominają kierowcy jest weryfikacja sprawności holowanego pojazdu. Zabronione jest holowanie samochodów, które mają niesprawny układ kierowniczy. Podobnie w przypadku aut, w których działanie układu hamulcowego jest uzależnione od uruchomionego silnika. Zabronione jest także holowanie pojazdu bez kluczyka w stacyjce, który posiada blokadę kierownicy. W takich sytuacjach należy wezwać autolawetę. Często zdarza się, że pojazdy są połączone ze sobą linką holowniczą zaczepioną na haku. Jest to błąd.

Uprawnienia kierowcy

„Sporo osób zapomina, że prowadzący samochód holowany również musi posiadać prawo jazdy.” – uczula specjalista z firmy Fox-Car, zajmującej się profesjonalnie holowaniem pojazdów. Ten przepis obejmuje także sytuację, w której zatrzymano prawo jazdy lub odebrano uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Polisa OC i przegląd techniczny

Warto pamiętać, że z polisy OC holującego pokrywane są szkody wyrządzone zarówno przez ten pojazd, jak i samochód holowany. A co z polisą OC holowanego? Ma ona znaczenie w sytuacji, kiedy pojazd holowany nie jest złączony z pojazdem holującym. Nie obejmuje to jednak sytuacji, kiedy dojdzie do odczepienia lub zerwania linki.

Duże znaczenie ma brak badania technicznego holowanego pojazdu. Taki stan rzeczy może być dla ubezpieczyciela podstawą do wstrzymania wypłaty odszkodowania. Dla Kierowcy holowanego pojazdu będzie się to wiązać ze sporymi stratami.

W niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem od holowania pojazdu jest po prostu wezwanie autolawety. W przeciwnym wypadku pozorna oszczędność może się dla nas skończyć jeszcze większymi wydatkami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz