Materiał Partnera

Historia zumby

Historia zumby

Zumba zyskuje coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego, to świetna zabawa, a przy tym sposób na skuteczne zrzucenie zbędnych kilogramów. Okazuje się, że ćwiczenia również mogą być przyjemne. Skąd się jednak w ogóle wzięła zumba i na czym polega? Jak wyglądały jej początki? Co warto na jej temat wiedzieć?

Wystarczy tylko chcieć

Zumba została wymyślona w połowie lat 90. ubiegłego wieku przez pochodzącego z Kolumbii tancerza i choreografa Alberto Pereza, zwanego po prostu Beto. Pewnego razu zapomniał on kaset niezbędnych mu do prowadzenia zajęć; sięgnął wówczas po swoją ulubioną muzykę latynoską i zaczął improwizować. Spotkało się to z entuzjastyczną reakcją ze strony uczestników, dlatego ułożył do muzyki latynoskiej układy taneczne, które nazwał zumba. Zumba to określenie wywodzące się z języka gruzińskiego, które oznacza „wystarczy tylko chcieć”. Zumba szybko zyskała ogromną popularność nie tylko w Kolumbii, ale i USA, gdzie również przeniósł ją Beto. Tam też powstała zumba fitness, znana dzisiaj i w Polsce. Uczy się jej w centrach fitness i dobrych szkołach tańca, takich jak na przykład Check This Out Dance Studio w Gliwicach i Rybniku.

Nie czujesz, że trenujesz

Zumba jest swego rodzaju połączeniem aerobiku z muzyką latynoską. W tym przypadku ćwiczenia polegają na wykonywaniu łatwych do zapamiętania układów tanecznych w rytm muzyki, przede wszystkim latynoskiej. Zumba fitness jest treningiem wytrzymałościowym i treningiem cardio, ale ludzie, którzy ją uprawiają, wcale nie czują, że intensywnie trenują, tak naprawdę bowiem doskonale się bawią. Zumba niesie dodatkowo ze sobą wiele korzyści, pozytywnie oddziałując na ludzkie ciało i duszę. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Korzyści płynące z zumby

Zumba to ćwiczenia, które wpływają nie tylko na ciało, ale i na psychikę człowieka. Intensywny trening zumby to szansa na spalenie nawet 600 kalorii w ciągu jednej godziny. Zumba dodatkowo poprawia kondycję i sprawność fizyczną, a ponadto pozytywnie wpływa na wygląd całego ciała. Muzyka, przy której ćwiczy się zumbę, bywa bardzo różna: dominuje tutaj salsa, flamenco, samba cha-cha, rumba itd. Program treningowy można modyfikować, dlatego zumba jest odpowiednia dla osób w każdym wieku i o różnej kondycji psychicznej. Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, nie są to ćwiczenia tylko dla kobiet. Zumba  na pewno nie jest nudna, a jej fenomen polega na tym, że jest doskonałą zabawą dla ćwiczących. Dlatego jej popularność z roku na rok rośnie, także i w Polsce.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz