Materiał Partnera

Historia zegarka na rękę

Historia zegarka na rękę
Czas to pieniądz. Znana, ale jakże trafna maksyma. Nikt nie lubi marnować tych dwóch rzeczy. Ważne jest również, aby je kontrolować i efektywnie wykorzystywać. Aby dobrze funkcjonować w dzisiejszym świecie niezbędnych jest do tego kilka rzeczy, a wśród nich karta kredytowa oraz... zegarek.

Istota czasu

Dla nieuporządkowanych i nierozgarniętych osób ukuto termin „zarządzanie czasem”. Obszar ten obejmuje wyznaczanie celów, planowanie, podejmowanie decyzji, realizację oraz monitorowanie. Czasu nie można cofnąć, składować, nie można go kupić, a także zwielokrotnić. Jest to zasób ograniczony, dlatego warto nim racjonalnie gospodarować. Do tego właśnie służą różnego rodzaju kalendarze, dzienniki i planery. Podstawowym sposobem na mierzenie czasu jest jednak zwykły zegarek.

Pierwsze zegarki

To niezwykle funkcjonalne narzędzie znane jest już od 1510 roku, kiedy to Peter Hanlein stworzył pierwszy osobisty zegarek, zwany później kieszonkowym. Ten akurat miał formę puszki i przeszedł do historii jako „jajko norymberskie”. Rok 1880 przyjmuje się jako datę powstania pierwszego zegarka na rękę. Na zamówienie armii niemieckiej firma Gerard-Perregaux opracowała model naręczny z uwagi na fakt, że żołnierze mieli zwykle zajęte ręce. Był on pokryty specjalną warstwą ochronną w kształcie kratki, zabezpieczającą szkiełko przed rozbiciem w trudnych warunkach frontowych.

Dopiero w 1920 roku firma Rolex wprowadziła zegarki naręczne do użytku powszechnego. Był on mniejszy od swego poprzednika, koperty przybierały kształt kwadratu, prostokąta, a także owalu, a pasek wykonany był ze skóry cielęcej, jaszczurki lub krokodyla. Z czasem powstawało coraz więcej firm zajmujących się produkcją zegarków na rękę. Jeden z najbardziej znanych koncernów nosi nazwę Swatch Group. Został on założony w 1983 roku w Szwajcarii i do jego grupy należą takie marki, jak: Omega, Tissot, Calvin Klein czy Swatch.

Popularność zegarków nie maleje

Mimo upływu prawie wieku od wprowadzenia pierwszego naręcznego zegarka na rynek, nadal gadżet ten cieszy się niezwykłą popularnością. Sprawdzenie godziny lub daty na naszym zegarku, czy to kwarcowym czy elektronicznym, zajmuje dosłownie sekundę, dlatego jest on taki praktyczny. Poza tym można uznać, że jest to magiczny przedmiot. Często wręczany jako prezent – na urodziny, na Gwiazdkę, a niegdyś na komunię. W przeciwieństwie do telefonów komórkowych jest on cały czas z nami. Zaprzyjaźniamy się z nim na dobre i na złe, szczególnie jeśli posiada on specjalnie wygrawerowaną dedykację. Pomysł na taki podarunek można urzeczywistnić w sklepie internetowym www.modny-zegarek.net. Znajduje się tam duży wybór zegarków, zarówno damskich, jak i męskich, sportowych i miejskich, dla dzieci i dorosłych. Zegarek na rękę może okazać się idealnym prezentem dla bliskiej nam osoby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz