Materiał Partnera

Historia stolików kawowych

Historia stolików kawowych
Czy potrafimy sobie wyobrazić salon pozbawiony stolika kawowego? Taki, w którym przyjmujemy naszych gości, a każdy z nich trzyma swoją filiżankę, kieliszek lub talerzyk przez cały czas w dłoni? Z pewnością byłoby to co najmniej niewygodne. Możemy zgromadzić w naszym salonie najpiękniejsze meble i ozdoby, jednak bez stolika kawowego i tak będzie nam się on wydawał niekompletny, mało przytulny i mało reprezentacyjny. Choć stolik kawowy na stałe już wrósł w nasze wyobrażenie o salonie i stał się niezbędnym elementem jego wyposażenia, to jego historia jest bardzo krótka, zaczyna się bowiem w II połowie XIX wieku, czyli długo po wytworzeniu się kultury salonowej.


Początki stolików kawowych

Jednym z przodków stolików kawowych, które znamy dziś, był mebel zaprojektowany w 1868 roku przez brytyjskiego architekta Edwina Williama Godwina. Mimo, że był zdecydowanie wyższy niż modele współczesne, to posiadał jedną cechę, która go w tamtym okresie wyróżniała, mianowicie dolny blat, umieszczony mniej więcej w połowie wysokości metalowych nóżek. Kilka dekad później rozpowszechniła się moda na skracanie nóg zwykłych stołów – w roku 1920 prezes amerykańskiego przedsiębiorstwa Imperial Furniture Company wpadł na pomysł, że stół taki będzie idealnie pasował do salonu, gdzie posłuży gościom siedzącym na sofach, fotelach i kanapach.


Lata późniejsze

Wraz ze zmianą trendów w architekturze i designie, zmieniał się również wygląd stolików kawowych oraz wykorzystywane do ich produkcji surowce. Kanciaste blaty nabrały bardziej krągłych kształtów, zaś tradycyjne drewno coraz chętniej zastępowano szkłem, plastikiem i lekkimi metalami. Stoliki kawowe stały się już nie tylko niezbędne w wyjątkowych sytuacjach, takich jak wizyta gości – dzięki upowszechnieniu telewizji, która przez długi czas była najczęstszą formą rozrywki, niskie stoliki stały się przydatne na co dzień.


Stolik kawowy stanowi niezbędny element wyposażenia salonu, to właśnie wokół niego toczy się całe życie towarzyskie domowników. Dzięki postępowi technologii w całkiem bliskiej przyszłości jego funkcjonalność może jeszcze bardziej zwiększyć swój zasięg – wszystko dzięki stołom multimedialnym, które zamiast blatu posiadają dotykowy ekran i umożliwiają korzystanie ze swoich funkcji kilku osobom jednocześnie. Póki co w salonach dominują tradycyjne i całkiem niezwykłe stoliki kawowe, przy których można po prostu przyjemnie spędzić czas z bliskimi, rozmawiając i pijąc kawę. Szeroki ich wybór znajdziemy w ofercie dystrybutora takich marek, jak Fast, Nardi i Plank – firmy Dominova.


Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz