Artykuł sponsorowany

Historia internetowych portali aukcyjnych

Historia internetowych portali aukcyjnych
Portale aukcyjne to jedne z największych miejsc w sieci – codziennie tysiące użytkowników dokonuje na nich transakcji, liczonych w dziesiątkach milionów dolarów. Dla coraz większej ilości osób taka forma zakupów staje się normą i trudno się temu dziwić – przez internet jesteśmy w stanie dotrzeć do sprzedawców nawet z najdalszych zakątków globu i odkryć towary, które są niedostępne nigdzie indziej. Ponadto w dzisiejszych czasach ta forma transakcji jest bardzo bezpieczna i wygodna dla obu stron. Aż trudno uwierzyć, że historia portali aukcyjnych zaczęła się ponad 20 lat temu.

Aukcje internetowe - początki

Pierwszym i jak do tej pory wciąż największym graczem na rynku portali aukcyjnych jest eBay. Został on założony 3 września 1995 roku przez amerykańskiego przedsiębiorcę Pierre’a Omidyara. Omidyar mimo to nie był pierwszym, który wpadł na pomysł, że internet może posłużyć do wymiany towarów między użytkownikami. Jeszcze zanim świat ujrzał pierwszą przeglądarką internetową, internauci nawiązywali kontakty handlowe między innymi poprzez grupy mailowe. Omidyar, programista zatrudniony w firmie General Magic, rozpoczął tworzenie swojej strony pod wpływem narzeczonej, która wykorzystywała tego typu grupy do wymiany kolekcjonowanych przez siebie opakowań po słodyczach marki Pez. Pierwszą transakcją dokonaną na eBay’y był zakup laserowego wskaźnika za 14 dolarów. Z początku Omidyar sam prowadziła firmę i próbował łagodzić wszelkie konflikty na linii sprzedawca-kupujący, jednak wraz z wzrostem ilości użytkowników konieczne stało się stworzenie dodatkowych regulaminów oraz systemów zabezpieczających transakcje, m.in. systemu oceniania użytkowników. W roku 1996 firma dorobiła się pierwszego pracownika i osiągnęła dochód na poziomie 10 000 dolarów. Obecnie firma zatrudnia 15 000 pracowników w 37 krajach, w 2015 roku jej dochód przekroczył 8,5 miliarda dolarów.

Polskie portale aukcyjne

Polskim odpowiednikiem eBay’a jest Allegro – portal powstał 4 później, 13 grudnia 1999, był pierwszą tego typu polską stroną i jak do tej pory dominuje na rynku. Choć eBay od 2005 roku jest dostępny również w Polsce, to właśnie na Allegro dokonuje się blisko 80% aukcji w kraju.

Niedługo po debiucie Allegro w polskim internecie pojawiły się kolejne portale, które jednak nie powtórzyły jego sukcesu. Do wartych wymienienia należy zaliczyć:

  • OneTwoSold.pl – oddział dość popularnego w Austrii portalu. Utrzymał się na polskim rynku przez niecały rok. Nowością, którą wprowadzał, było telefoniczne potwierdzanie wiarygodności osób biorących udział w aukcji.
  • Aukcja.com – był pierwszym portalem, który wprowadził powiadamianie SMS-em o przebiciu oferty aukcyjnej
  • Aukcje.arena.pl – chcąc przyciągnąć użytkowników portal ten organizował konkursy, w którym nagradzani byli między innymi najbardziej aktywni sprzedawcy oraz najlepsi licytanci.
  •  Aukcje2000.pl – portal ten wprowadził możliwość wypowiadania się na forum, jednak niewielu użytkowników zdradzało zainteresowanie tą opcją.

Wymienione wyżej portale powstały tuż po debiucie Allegro i upadły bardzo szybko w wyniku zjawiska zwanego „bańką internetową” – początkowy boom na ich usługi szybko skończył się, gdyż nie były one w stanie zapewnić wystarczająco dużej oferty. Na ich bankructwie skorzystało Allegro, które przejęło ich użytkowników. Mimo to portale aukcyjne nadal w Polsce powstają - do jednego z najlepszych i najlepiej rokujących  należy zaliczyć między innymi portal OkazjeXL.pl

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz