Materiał Partnera

Historia drukarek i kserokopiarek biurowych

Historia drukarek i kserokopiarek biurowych

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pierwsza kserokopiarka wyprodukowana została ponad 80 lat temu, a drukarki laserowe liczą sobie już około 40 lat. Tymczasem oba te urządzenia wprost zrewolucjonizowały pracę biurową i nie tylko. Wszystko miało miejsce w pierwszej połowie XX wieku. Wówczas to Chester Carlson postanowił stworzyć maszynę do kopiowania.

Lata 30. i Xerox Corporation

Prace szybko przyniosły efekty i już w roku 1937 do urzędu patentowego trafił jego pierwszy wniosek. W październiku 1938 nastąpił przełom. Carslon uzyskał pierwszy kserograficzny obraz napisanej ręcznie notatki. Był to początek nowej technologii. Szybko odkryciem zainteresowała się firma z Rochester w USA założona w roku 1906. W roku 1949 na rynku pojawiła się pierwsze kopiarka wykorzystująca technologię Carlsona. Urządzenie wkrótce pojawiło się w Ameryce Północnej, Europie czy Azji. W latach 60. firma zmieniła nazwę na Xerox Corporation i nadal pracowała nad kserografią.

Pierwsza kserokopiarka

Pierwsza automatyczna kserokopiarka marki Xerox wyprodukowana została w roku 1959. Był to prawdziwy przełom dla pracowników biurowych. Cztery lata później na rynku pojawiła się już kopiarka, która mieściła się bez problemu na biurku. Za sprawą miniaturyzacji tego typu urządzeń nie trzeba było już przechowywać w osobnym pomieszczeniu. W roku 1962 Rank Xerox – podmiot zależny od Xeroxa i Fuji Photo Film rozpoczęły współpracę. Powstało Fuji Xerox, a więc przedsiębiorstwo skierowane na rynki azjatyckie. Firma ta przyczyniła się m.in. do powstania pierwszych urządzeń wielofunkcyjnych.

Kserokopiarki a Ethernet

Firma nie spoczywała na laurach.  W roku 1970 w laboratorium Xeroxa w Alto w Kalifornii powstał obiektowy język programowania Smalltalk. Dwa lata później na rynku pojawił się pierwszy na świecie komputer osobisty Xerox Alto. Posiadał graficzny interfejs użytkownika. To w ośrodku badawczym Xerox PARC powstał Ethernet wykorzystywany również i dzisiaj. Rok 1977 to pojawienie się na rynku pierwszej komercyjnej laserowej drukarki. Wiele zmian na rynku urządzeń drukujących zaszło na przełomie XX i XXI wieku. Obecnie firmy produkujące drukarki i kserokopiarki stawiają również na usługi związane z zarządzaniem drukiem i dokumentami oraz na druk ekologiczny, który proponuje przykładowo firma Hicopy z Gdańska. Tworzone są aplikacje, których zadaniem jest usprawnienie zarządzania dokumentami w firmie. Cały czas trwają również prace nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz