Artykuł sponsorowany

Hipoterapia w rehabilitacji dzieci - w czym pomaga?

Hipoterapia w rehabilitacji dzieci - w czym pomaga?

Korzyści z hipoterapii

Hipoterapia (od hippos - koń i therapeia - terapia) to metoda rehabilitacji wspierająca medycynę konwencjonalną już od lat 50. XX wieku. Już od starożytności kontakt ze zwierzętami był doceniany jako pozytywnie wpływający na człowieka. W przypadku rehabilitacji dziecka został szczególnie doceniony jak wspierający zarówno poprawę parametrów fizycznych, jak i psychicznych.  Typów zooterapii jest wiele i należą do nich obok hipoterapii: delifnoterapia, felinoterapia, ichtioterapia czy dogoterapia.

Hipoterapia stosowana jest głównie w rehabilitacji osób niepełnosprawnych sensorycznie, umysłowo i psychoruchowo. Sprawia dziecku radość, relaksuje, a przy okazji łączy wyjście poza salę gimnastyczną i zmianę otoczenia z typowymi ćwiczeniami fizycznymi przeznaczonymi dla niepełnosprawnych.

Konie są odpowiednio szkolone do roli "rehabilitanta", a w zajęciach uczestniczy oczywiście jego opiekun. Zwierzęta dobiera się do potrzeb wspieranego dziecka - jego wzrostu i problemów zdrowotnych. Jeśli chodzi o jej przebieg, może to być postawienie na kontakt emocjonalny ze zwierzęciem, proste ćwiczenia, a w niektórych przypadkach psychopedagogiczna jazda konna, a nawet woltyżerka!

Wakacje z końmi

Urlop i wyjazd całej rodziny to idealny moment na wypróbowanie hipoterapii. Rodzice dzieci niepełnosprawnych bardzo często rezygnują z wakacji, żeby nie przerywać leczenia małego pacjenta. A gdyby tak połączyć przyjemne z pożytecznym?

Zacznijmy od znalezienia Gospodarstwa Agroturystycznego połączonego z Hodowlą Koni - w takim miejscu prawdopodobnie prowadzone są też zajęcia hipoterapeutyczne. Taka agroturystyka nie różni się od innych tego typu gospodarstw. Można tam odpocząć w przyjemnych okolicznościach przyrody, zjeść swojskie jedzenie, pozwiedzać okolicę i pooddychać świeżym powietrzem.

Jednak obok typowego relaksu dla całej rodziny, takie miejsca posiadają też stadniny koni. Wyszkolony personel prowadzi zajęcia z hipoterapii. Jeśli więc mamy niepełnosprawne dziecko, przemyślmy wyjazd w takie miejsce - dzięki temu możemy odpocząć podczas wakacyjnego wyjazdu bez przerywania rehabilitacji. A przy okazji możemy spróbować nowej metody, która być może okaże się przełomowa w leczeniu pociechy.

A po urlopie...

Jeśli ten typ terapii przypadnie do gustu dziecku i jego rodzicom, warto poszukać zajęć hipoterapii w okolicy. Nawet, jeśli miałyby to być jedne zajęcia w tygodniu, więź, którą dziecko nawiąże ze zwierzęciem będzie bezcenna - a być może pozytywnie wpłynie na jego rozwój psychofizyczny. Jeśli ta forma terapii się sprawdzi w czasie wakacji, tak dziać się może przez cały rok.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz