Materiał Partnera

Higiena i Bezpieczeństwo Pracy – BHP

Higiena i Bezpieczeństwo Pracy – BHP
W wielu miejscach pracy szkolenia z zakresu BHP uważane są przez pracowników za nudny obowiązek. Wynika to z wielu przyczyn, a pośród nich pojawia się m.in. fakt, że nieustannie wałkowane są te same informacje, które każdy niemal zna na pamięć, a przykłady, takie realne pojawiające się w zawodzie, jaki wykonuje zdarzają się rzadko i w niewielkiej ilości, przez co ich nie zauważamy i zwyczajnie osobie prowadzącej szkolenie trudno nas zainteresować. Warto jednak zastanowić się po co przeprowadzane jest takie szkolenie i dlaczego okresowo, każdy pracownik musi je odbyć. Oczywiście posiadanie zaświadczenie o szkoleniu BHP jest niezbędne dla rozpoczęcia pracy na konkretnym stanowisku – jest to regulowane prawnie. Jednak czy BHP przydaje się w praktyce?

 Podstawy BHP – pierwsza pomoc przedmedyczna

 Zasady BHP to również nauka umiejętności postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Wyobraźmy sobie sytuację, że pracujemy w dużym markecie i w czasie układania towaru na wysokich półkach koleżanka spada z wysokiej drabiny, uderza głową i plecami. Ból jest straszny, nie wiemy czy coś zostało uszkodzone. Dzięki BHP wiemy czym jest pierwsza pomoc przedmedyczna i postępujemy zgodnie z zasadami – Głośno wołamy, żeby ktoś z pracowników nam pomógł i wezwał pogotowie, a sami staramy się uspokoić poszkodowaną i ją unieruchomić.

 BHP i ochrona przeciwpożarowa

 Pośród podstaw BHP dowiadujemy się również jak nie dopuszczać do powstania pożaru oraz poznajemy rozmieszczenie gaśnic i koców gaśniczych. Powinniśmy również zyskać informacje, co należy w jaki sposób gasić i jak postępować w sytuacji zagrożenia. Ochrona przeciwpożarowa jest zagadnieniem, które powinno być doskonale znane każdemu pracownikowi.

 Wypadki w pracy

 Rozmaite wypadki w pracy są niezwykle powszechne. Niby znamy podstawowe zasady BHP, wiemy jak postępować w określonych sytuacjach jednak często nie ma możliwości, aby zapobiec czemuś wyjątkowo groźnemu. Istotna jest tu również odpowiedzialność pracodawcy. Jako pracownicy mamy obowiązek zgłaszania wszelkich awarii i nieprawidłowości chociażby w działaniu sprzętu. Obowiązkiem pracodawcy jest przeprowadzenie naprawy lub wyłączenie danego stanowiska jeśli praca na nim mogłaby stanowić zagrożenie. Pracownik ma prawo odmówić wykonywania obowiązków, jeśli zły stan techniczny sprzętów czy narzędzi może stanowić dla niego istotne niebezpieczeństwo. Sytuacje naruszenia tych zasad bada Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Kontrola może mieć miejsce po zgłoszeniu sprawy przez pracownika.

Opracowanie:
Września, gen. Kutrzeby 17B lok. 22
tel. 608 675 921
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz