Herbatki dla niemowląt. Które z nich warto podawać dzieciom?

Herbatki dla niemowląt. Które z nich warto podawać dzieciom?

Odpowiednio dobrane napoje korzystnie wpływają na organizm malucha. Mimo że niemowlaki nie mogą pić zwykłej, czarnej herbaty, można im podawać herbatki i napary ziołowe. Przeczytaj, które z nich warto wybrać. Dowiedz się więcej na temat ich właściwości.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie napoje są odpowiednie dla niemowlaka?

Rodzice przykładają dużą wagę do tego, co pije ich dziecko. Odpowiednio dobrane napoje mogą bowiem korzystnie wpływać na organizm malucha. Wybierając herbatki dla dzieci, warto zwracać uwagę na ich skład i od razu odrzucić produkty zawierające konserwanty, barwniki i dużą ilość cukru.

W przypadku małych dzieci trzeba bardzo uważać. Niemowlaki nie powinny pić między innymi czarnej herbaty. Dlaczego? Ze względu na zawartość teiny. Czarna herbata zmniejsza też przyswajanie niektórych substancji, co może prowadzić do anemii. 

W pierwszych miesiącach życia dziecka warto postawić na herbatki owocowe i ziołowe, które są przeznaczone specjalnie dla dzieci. Można je kupić w każdej aptece. Jakie herbatki i napary ziołowe można przygotować dla niemowlaka?

Jakie herbatki można podawać niemowlętom?

  • Herbatka z kopru włoskiego - polecana na wzdęcia oraz kolkę
  • Herbatka rumiankowa - pomaga w walce z bólem brzucha, przy wzdęciach i zaparciach,
  • Herbatka miętowa - dobra na zaparcia,
  • Herbatka malinowa - może być stosowana na gorączkę,
  • Herbatka lipowa - pomaga przy obniżeniu gorączki,
  • Herbatka z melisy - uspokaja, polecana na kolkę,
  • Napar z liści orzecha włoskiego - pomaga przy biegunce.

Od kiedy można podawać herbatkę?

Tylko od rodziców zależy to, co jedzą i piją ich dzieci. W pierwszych miesiącach życia maluszki powinny pić tylko mleko i wodę. Dozwolone są również herbatki, które mają właściwości lecznicze i pomagają w walce z różnymi dolegliwościami. Nie warto jednak stosować ich jako zamiennik wody.

To, od kiedy można podawać dziecku herbatkę, zależy m.in. od jej rodzaju. Od pierwszego miesiąca życia maluchy mogą pić napar z rumianku, herbatkę anyżową i z kopru włoskiego. Od czwartego miesiąca można podawać melisę i dziką różę. W piątym miesiącu dziecko może pić herbatki malinowe. Po ukończeniu 6 miesiąca wolno podawać napary z lipy, mięty oraz kminku.

Ważna zmiana - herbatki dla niemowląt nie są dobrym pomysłem?

Opublikowane w lutym 2021 nowe zalecenia żywieniowe dla niemowląt, opracowane przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, wprowadziły ważną zmianę w temacie picia dla dzieci. Zgodnie z nią herbatki nie są polecane dla niemowląt. Powinny być one podawane dopiero po pierwszym roku życia.

Dlaczego? Eksperci zwracają uwagę na konieczność ograniczenia cukru w diecie niemowląt. Ma to zapobiec ryzyku rozwinięcia się w przyszłości u dziecka nadwagi lub otyłości. Aby nie przyzwyczajać dzieci do słodkiego smaku, maluchy do 1 roku życia powinny pić tylko mleko oraz wodę.

Co jednak z naparami ziołowymi? Te najlepiej wprowadzać do diety dziecka ostrożnie, zaczynając od małych ilości i obserwując reakcję po ich wypiciu. Trzeba pamiętać, że niektóre z nich mogą wywoływać reakcje alergiczne (m.in. popularny rumianek).

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz