Materiał Partnera

Hemisekcja zęba – zalecenia i przeciwwskazania

Hemisekcja zęba – zalecenia i przeciwwskazania

Gabinet stomatologiczny odwiedzamy przez całe życie. Systematyczne wizyty są niezbędne do utrzymania zębów w dobrym zdrowiu i wyeliminowania poważnych problemów. Nawet wyjątkowa dbałość nie wyklucza jednak pojawienia się problemów i konieczności przeprowadzenia specjalistycznego zabiegu, jakim jest hemisekcja. Dowiedz się, w jakich przypadkach jest ona zalecana.

Co to jest hemisekcja?

Podstawowym założeniem stomatologii jest wykorzystanie wszelkich możliwych środków do uratowania zęba. Jego ekstrakcja jest traktowana jako ostateczność i wykonywana tylko wtedy, gdy nie ma już szans na zachowanie przynajmniej jego części. Lekarze stosują wiele różnych metod zabiegowych, dzięki którym usuwanie jest odsunięte w czasie, a pacjent może cieszyć się własnym zębem jeszcze przez kilka lat. Jednym z zabiegów „ratunkowych” jest hemisekcja. Stosuje się ją wtedy, gdy jedna część zęba jest chora, zaatakowana próchnicą, a druga pozostaje zdrowa. Zabieg polega na usunięciu chorej części wraz z jednym korzeniem, a następnie jej odbudowe protetyczną. Hemisekcję wykonuje się tylko na zębach, które mają więcej niż jeden korzeń, a wyleczenie kanału nie jest możliwe.

Wskazania do wykonania hemisekcji

Istnieje wiele sytuacji, w których hemisekcja jest nie tylko zalecana, ale też pozostaje jedynym sposobem na uratowanie części zęba. Wykonuje ją większość lekarzy, w tym również prowadzący prywatny gabinet stomatologiczny lek st. Władysław Jasiński. Hemisekcję wykonuje się, gdy:

  • ząb lub jeden z korzeni zęba ulegnie złamaniu (złamanie pionowe zęba),
  • występują ubytki kości,
  • przeprowadzono nieprawidłowe leczenie endodontyczne,
  • pacjent cierpi na choroby przyzębia,
  • nastąpiły zmiany w strukturze korzeni,
  • wystąpił stan zapalny wierzchołków korzeni,
  • występują intensywne zmiany próchnicze.

Przeprowadzenie zabiegu hemisekcji wymaga czasu, dlatego pacjent powinien nastawić się na długa wizytę. Jest to również zabieg bolesny, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Wybrane gabinety, które dysponują odpowiednim sprzętem i współpracują z lekarzami z doświadczeniem anestezjologicznym, wykonują też zabiegi hemisekcji w znieczuleniu ogólnym. Jeśli wizja zabiegu budzi w pacjencie duży stres, może on poszukać właśnie takiej opcji.

Przeciwwskazania do wykonania hemisekcji

Jak w przypadku większości inwazyjnych zabiegów stomatologicznych, tak i tutaj zdarzają się okoliczności, które są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Ponieważ celem hemisekcji jest uratowanie zdrowej części zęba, nie zaleca się jej przeprowadzania, jeśli odbudowa usuniętej części zęba jest niemożliwa. W takich sytuacjach lekarz zaleca całkowitą resekcję i wstawienie implantu lub protezy. Hemisekcji nie przeprowadza się też na rozchwianych zębach oraz wówczas, gdy nieprawidłowe leczenie endodontyczne przeprowadzono na więcej niż jednym korzeniu. Postępowanie pozabiegowe jest podobne jak w przypadku usunięcia zęba. Pacjentowi zaleca się powstrzymanie od jedzenia i pica oraz zimne okłady. Utrzymywanie się bólu przez kilka dni jest sygnałem, że należy się ponownie udać do lekarza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz