Materiał Partnera

Hale magazynowe ocieplane i nieocieplane

Hale magazynowe ocieplane i nieocieplane
Hale magazynowe zależnie od swojego przeznaczenia mogą być ocieplane bądź nieocieplane. W konstrukcjach stalowych takie rozwiązania umożliwiają zapewnienie optymalnych warunków klimatycznych (utrzymanie stałej temperatury i wilgotności) oraz bardziej wydajne zarządzanie energią. Kiedy warto wybudować halę magazynową ocieplaną, a kiedy nieocieplaną?


Hala magazynowa ocieplana i nieocieplana – kiedy podjąć decyzję?

Obecnie coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na budowę stalowych hal magazynowych. Wynika to z faktu, że hala tego typu realizowana jest przez wykonawcę praktycznie „pod klucz”, tzn. od koncepcji, przez projekt, aż po realizację. Dlatego też budowa hali magazynowej musi być związana z podjęciem decyzji nie tylko w kwestii wymiarów i wyposażenia, ale również faktu, czy warto ją ocieplić, czy też nie.

Decyzję o ociepleniu hali należy podjąć jeszcze na etapie koncepcji i projektu. Warto o tym pamiętać, gdyż wpływa to na trwałość i jakość użytkowania hali. Dlatego też określenie tego już na etapie planowania umożliwi realne oszacowanie zużycia materiałów oraz kosztów inwestycji – podkreśla specjalista z firmy PROFIX z Krakowa.

Ocieplana hala magazynowa – dla kogo i czemu warto?

Warto podkreślić, że przedsiębiorcy zajmujący się konkretnymi branżami często nie mają wyboru i muszą zdecydować się na stalową halę magazynową, która będzie miała dodatkową ocieplaną obudowę. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w tego typu halach muszą panować określone warunki, których w hali nieocieplanej nie da się zapewnić. Przede wszystkim hale ocieplane sprawdzą się w magazynach, które wymagają stałej, określonej temperatury. Niektóre materiały bądź produkty zmieniają swoje właściwości, gdy temperatura jest za niska bądź za wysoka, dlatego też konieczne jest, aby producenci zapewnili im odpowiednie warunki.

Tego typu pomieszczenie umożliwia również utrzymanie stałej wilgotności powietrza, co niewątpliwie jest znaczące dla wielu przedsiębiorców. Za duża wilgotność może przyczyniać się do powstawania m.in. pleśni, co może uszkodzić bądź nawet zniszczyć przechowywane w nieocieplonym magazynie produkty. Ponadto, ocieplana hala magazynowa to również bardziej wydajne zarządzanie energią. Dzięki użytym materiałom, takim jak np. blacha trapezowa w połączeniu z wełną mineralną i ponownie blachą trapezową, możliwe jest utrzymanie stałej temperatury i tym samym ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem bądź ochładzaniem hali magazynowej.

Hala nieocieplana – czemu warto ją zbudować?

Oczywiście w niektórych branżach można spokojnie postawić na stalową halę nieocieplaną. Jeśli producent magazynuje materiały, którym nie straszne żadne warunki pogodowe, np. niskie bądź wysokie temperatury, wiatr itp., to warto zaprojektować i zbudować halę bez izolacji. To również dobry pomysł dla tych przedsiębiorców, którzy dysponują mniejszym budżetem, gdyż koszt tego typu hali jest nawet dwukrotnie niższy niż hali ocieplanej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz