Artykuł sponsorowany

Grzyby suszone i ich zastosowanie w gastronomii

Grzyby suszone i ich zastosowanie w gastronomii

Dzięki suszeniu grzybów można je stosować przez cały rok jako wartościowy dodatek do różnego typu dań. Polska jest jednym ze światowych liderów w ilości spożywania grzybów. Polskie firmy są z kolei jednymi z najbardziej cenionych na świecie producentów grzybów marynowanych oraz, będących tematem naszego artykułu, grzybów suszonych. W jaki sposób można wykorzystać w gastronomii grzyby suszone do nadania przygotowywanym potrawom wyrazistości oraz niesamowitego smaku i aromatu?

Dlaczego tak chętnie stosujemy w kuchni grzyby suszone?

Sezon na grzyby jest stosunkowo krótki i niestety zebrane w jego trakcie zapasy, bez należytego zabezpieczenia, nie pozwolą nam na zbyt długie cieszenie się ich smakiem. Najlepszą dostępną metodą na zachowanie możliwości zastosowania grzybów leśnych do przygotowywania potraw kulinarnych przez cały rok jest ich ususzenie. Suszone grzyby są bowiem bardzo łatwe do przechowywania, a przy tym ich suszenie nie sprawia, że są one pozbawiane jakichkolwiek substancji odżywczych albo walorów smakowych. Cały czas posiadają w swoim składzie bardzo dużą ilość białka oraz witamin z grupy B.

Grzyby suszone są cenione w branży gastronomicznej właśnie za to, że umożliwiają przygotowanie właściwie identycznych potraw, jak poprzez użycie grzybów świeżych. Przy tym, nawet jeżeli nie uda nam się samemu ususzyć grzybów, możemy bez problemu kupić je w sklepie. Jednym z czołowych producentów grzybów suszonych dla gastronomii i sklepów w naszym kraju jest firma Jampol, która posiada w swojej ofercie bardzo dużo gatunków suszonych grzybów, m.in. borowiki, prawdziwki, podgrzybki, koźlarze, maślaki, kurki oraz grzyby shiitake.

Do czego w gastronomii można użyć grzybów suszonych?

Grzyby suszone najczęściej są wykorzystywane w gastronomii do przygotowywania pysznych aromatycznych sosów i zup. Mogą być zarówno fantastycznym dodatkiem do mięsa, jak i głównym elementem dania. Sosy grzybowe doskonale pasują do makaronów, kasz, ale także do ziemniaków czy ciasta francuskiego. W okresie świątecznym są też jednym z podstawowych dodatków do bigosu.

Ważne przy stosowaniu grzybów suszonych w gastronomii jest najpierw ich właściwe przygotowanie. Żeby umożliwić im oddanie pełni swojego smaku i aromaty, przed dodaniem do dania trzeba je najpierw dobrze przepłukać i namoczyć w gorącej wodzie. W tym celu grzyby suszone są umieszczone w garnuszku, zalewane gorącą wodą (tylko nie wrzątkiem!) i trzymane w nim przez około pół godziny. Po tym czasie trzeba je odsączyć, ale nie trzeba wylewać pozostałej wody. Można ją użyć jako podstawę do przygotowanego sosu lub zupy. Po wyjęciu grzybów z wody ich objętość może być większa nawet 6-10-krotnie. Namoczone grzyby można pokroić i wrzucić do gotowanej potrawy. Po około 10 minutach gotowania będą już gotowe do spożycia.

Jak więc widać, grzyby suszone są bardzo proste do zastosowania w kuchni. To, do jakiego dania ich użyjemy, zależy wyłącznie od naszej kreatywności i umiejętności kulinarnych.

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz