Artykuł sponsorowany

Grzejniki kanałowe w systemie grzewczym mieszkania

Grzejniki kanałowe w systemie grzewczym mieszkania

Centralne ogrzewanie, znane już w starożytnym Rzymie, do czasów współczesnych zostało dopracowane i zrewolucjonizowane do tego stopnia, że jest znacznie skuteczniejsze i tańsze. Zmienił się też wygląd grzejników, które stały się estetyczne. 

Różne formy systemu grzewczego

Systemy grzewcze przez dziesięciolecia przechodziły różne zmiany, od tradycyjnego ogniska, przez kominek w każdym pomieszczeniu, po współczesne systemy c.o. Pomimo używania do dziś niektórych metod ogrzewania, np. popularnego ogrzewania kominkowego, zastosowanie nowych rozwiązań technologicznych pozwala na osiąganie znacznie lepszych efektów. Systemy rozprowadzania ciepła oraz zamknięte komory spalania kominka gwarantują maksymalne wykorzystanie ciepła bez strat, a zarazem są znacznie bezpieczniejsze. Z drugiej strony obok tradycyjnego systemu centralnego ogrzewania pojawiły się też nowe systemy grzewcze. Po latach tradycyjnego grzejnika żeberkowego czy panelowego coraz większym zainteresowaniem cieszy się ogrzewanie podłogowe oraz – jeszcze nowocześniejsze – ogrzewanie kanałowe. Również tradycyjne, naścienne wymienniki ciepła są mniejsze, lepiej wykończone i bardziej dekoracyjne.

Grzejniki kanałowe – efektywność, estetyka i dyskrecja

W nowoczesnym ogrzewaniu liczy się przede wszystkim oszczędność, efektywność i estetyka. Pod tym względem od czasów paleniska systemy grzewcze zrobiły ogromny krok naprzód, a przykładem jest system ogrzewania kanałowego – o wiele dyskretniejszy i efektywniejszy. Grzejniki kanałowe zyskują duże uznanie, intensywnie konkurując z ogrzewaniem podłogowym, którego wadą jest przede wszystkim konieczność odpowiedniego przygotowania domu jeszcze na etapie budowy. Grzejnik kanałowy stanowi element tradycyjnego systemu grzewczego mieszkania lub domu z tym, że jest umieszczany w podłodze i może ogrzewać strategiczne miejsca we wnętrzu. Budowa takiego grzejnika sprowadza się do wykonania specjalnej podłużnej wnęki w podłodze, w której instaluje się elementy wymiennika ciepła, a całość nakrywa specjalną solidną kratką, stanowiącą stały element podłogi. Modele takich firm jak Rettig Heating Sp. z o.o. Oddział w Wałczu wyróżniają się parametrami technicznymi oraz stwarzają wiele możliwości wykończenia.

Gdzie sprawdzają się grzejniki kanałowe?

Grzejniki tego typu to najlepsze rozwiązanie do ogrzewania miejsc szczególnie narażonych na straty ciepła. Podobnie jak kurtyna powietrzna w firmie czy galerii handlowej, tak i w tym przypadku grzejnik zamontowany w podłodze wzdłuż okna balkonowego czy drzwi na taras ograniczy do minimum napływanie zimnego powietrza. Dodatkową zaletą jest też systematyczne osuszanie szyb, dzięki czemu nie szronią się, nie zaparowują i pozostają czyste. Grzejniki kanałowe montuje się zarówno w podłodze, jak i w parapetach okiennych, w sąsiedztwie okien, drzwi wejściowych do pomieszczeń, a także w tych miejscach, w których dodatkowe źródło ciepła jest szczególnie wskazane. Ogrzewanie kanałowe zazwyczaj nie jest samodzielnym systemem centralnego ogrzewania, ale stanowi jego ważny element. Grzejniki kanałowe najlepiej sprawdzają się w systemie, w którym przepływ ogrzanej wody wymuszony jest pompą.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz