Artykuł sponsorowany

Gruntowanie – przygotowanie ścian do malowania

Gruntowanie – przygotowanie ścian do malowania

Przed przystąpieniem do malowania ścian, powinniśmy je zagruntować. Zabieg ten pozwoli wzmocnić powierzchnię i dobrze przygotować ją do położenia farby. Gruntowanie zapewnia poprawę przyczepności farby oraz ujednolica podłoże i wyrównuje chłonność. Zagruntowana ściana zyskuje wodoodporną barierę, która zapewnia lepsze efekty malowania. Sprawdź, dlaczego gruntowanie ścian przed malowaniem jest tak ważne.

W jakim celu gruntuje się ściany przed malowaniem?

Gruntowanie ścian służy ich wzmocnieniu poprzez utwardzenie oraz zapewnia wyrównanie i znaczne zmniejszenie chłonności danej powierzchni. Zabieg ten doskonale przygotowuje ściany do malowania, ponieważ ujednolica fakturę podłoża oraz sprawia, że zwiększa się przyczepność farby. To z kolei przekłada się na dużo mniejsze zużycie farby na pokrycie powierzchni.

Jeśli planujemy remont, prace związane z gruntowaniem warto jest powierzyć specjalistom. W woj. pomorskim profesjonalnym gruntowaniem i malowaniem ścian zajmuje się firma malarsko-budowlana Sebastiana Jurczyka.

Co się stanie, jeśli ściana nie zostanie przed malowaniem zagruntowana?

Brak gruntowania to jeden z największych błędów popełnianych podczas remontu. Koszty jego naprawy będą naprawdę wysokie, dlatego nie warto oszczędzać na zakupie preparatów do gruntowania.

Niezagruntowana powierzchnia łatwiej i szybciej pęka oraz się łuszczy. Farba nakładana na niezagruntowaną ścianę ma słabszą przyczepność i łatwo odchodzi, a także posiada niejednolitą strukturę – ma nierównomierny połysk, a na ścianach widoczne są przebarwienia.

Jak sprawdzić, czy ściana wymaga gruntowania?

Zaleca się, aby gruntować ściany przed każdym malowaniem. Bezwzględnie należy zagruntować nowe ściany, które nigdy nie miały nakładanej powierzchni gruntowej. Jeżeli zamierzamy malować ściany, które już kiedyś były gruntowane i chcemy się przekonać, czy zabieg należy powtórzyć, można wykonać prosty test. Wystarczy sprawdzić przyczepność starej farby za pomocą taśmy malarskiej. Taśmę przyklejamy w kilku miejscach, a następnie zrywamy ją szybkim ruchem. Jeżeli farba pozostanie na taśmie, powinniśmy zdecydować się na ponowne gruntowanie powierzchni.

Grunt czy farba podkładowa – na co się zdecydować?

Decyzja będzie uzależniona od rodzaju powierzchni, którą będziemy chcieli przygotować do malowania. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest grunt, ponieważ lepiej wzmacnia on podłoże i wnika dość głęboko. Farba podkładowa wykorzystywana jest raczej przy słabych powierzchniach, ponieważ nie wnika ona głęboko. Jej zaletą są natomiast duże właściwości kryjące.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz